ჟან-ლუი გრინდა 2007 წლიდან მონტე-კარლოს ოპერის დირექტორია. ის თერთმეტი წლის განმავლობაში ვალონიის სამეფო ოპერის გენერალური დირექტორი იყო ლიეჟში. 1999 წლის დეკემბერში მან ფრანგულ ენაზე დადგა ცნობილი მიუზიკლი "Singin" in the rain". სპექტაკლი, რომელიც გადიოდა სენ მარტინის თეატრში პარიზში ოთხი თვის განმავლობაში, დაჯილდოვდა მოლიერის პრემიით 2001 წლის საუკეთესო მუსიკალური სპექტაკლისათვის. მანვე დადგა ფრანგულად "ტიტანიკი" სტეფან ლაპორტთან და კლერ სერვესთან ერთად. ეს სპექტაკლი შეიქმნა ვალონიის სამეფო ოპერაში, რომლის ევროპული პრემიერა შედგა 2000 წლის დეკემბერში. შემდეგ დადგა ჟაკ ოფენბახის "პერიკოლი" ავინიონის ოპერაში, მასსის ოპერაში (პარიზში) და ლიეჟში. მეცის ოპერის შემდეგ ეს სპექტაკლი დაიდგა ფორუმ გრიმალდიში, მონაკოში 2002 წლის ნოემბერში და ტულუზის კაპიტოლიუმში 2002 წლის დეკემბერში. 2003 წლის მაისიდან ჟან-ლუი გრინდა შეუდგა "ტეტრალოგიის" დადგმას, რომელიც 2005 წლის სექტემბერში დაგვირგვინდა ციკლის მთლიანი განმეორებით, რომელიც ფილმად გადაიღო RTBF-მ (ბელგიის ფრანგული თანასაზოგადოების რადიო და ტელევიზია). მან აგრეთვე დადგა მსოფლიო შედევრი "სიმენონი და ჟოზეფინა" ("სიმენონის წლისათვის" ლიეჟში), "შუგა" - მუსიკალური კომედია, რომელიც აღებულია ცნობილი ფილმიდან "ჯაზში მხოლოდ ქალიშვილებია", ხოლო ზაგრებში დადგა _ ვერდის "დონ კარლოსი". ჟან ლუი გრინდამ აგრეთვე ლიეჟში დადგა "ჯამბაზები" და "სამი ვალსი" (რომელიც გაიმეორა პარიზის "ოპერა კომიკმა" 2006 წლის აპრილში). რეჟისორს ეკუთვნის ახალი მიზანსცენები და "ლა ჯოკონდას" ახალი დადგმა ნიცის ოპერაში. 2005 წლის დეკემბერში პარიზში მან დადგა "სოლ ენ სირკი" - საბავშვო მუსიკალური კომედია, რომელიც 100 000 მაყურებელზე მეტმა იხილა. 2006 წლის დეკემბერში მან დადგა "ღამურა" ტულუზის კაპიტოლიუმში, რომელიც ხელახლა დაიდგმება ლიეჟში, ბორდოში, მონაკოსა და მეცში. ჟან-ლუი გრინდას სამომავლო გეგმები და პროექტები მოიცავს შემდეგი სპექტაკლების დადგმას: "ატილა" თბილისში 2007 წლის მარტში, "მეფისტოფელი" ვალონიის სამეფო თეატრში (ORW) 2008 წლის ივნისში, რომელიც განმეორებული იქნება თელ-ავივში, ჩაიკოვსკის "ევგენი ონეგინი" ოსლოში, მოცარტის "დონ ჟუანი", ვერდის "ფალსტაფი" და ბერნსტაინის "ვესტსაიდური ისტორია" მონტე-კარლოში, მასკანის "ამიკა" (მასკანის) რომის ოპერაში და "დონ კიხოტი" მასნეს ფესტივალზე 2010 წელს.
შექმნის ისტორია "ალზირას" შემდეგ ჯუზეპე ვერდი კვლავ მიუბრუნდა ჰეროიკულ "საგუნდო" ოპერას, რომელშიც შეეძლო წარმოესახა იტალიის ბრძოლა თავისუფლებისთვის. ბევრი ძებნისა და ფიქრის შემდგომ ვერდიმ წაიკითხა მადამ დე შტაელის სტატია “De l"Alemagne”, რომელიც შეიცავდა ზახარიას ვერნერის პიესის "ატილა, ჰუნების ბელადის" მოკლე შინაარსს. სწორედ გერმანელი რომანტიკოსის 1808 წელს შექმნილ ამ პიესაზე შეჩერდა ვერდის ყურადღება. ლიბრეტისტმა ანდრეა მაფეიმ ვერდის "ბარბაროსების" თემაზე ოპერის შექმნის იდეა მიაწოდა. მაესტრომ დაიწყო ვერნერის დრამის გადამუშავება. თემისტოკლე სოლერას დაევალა ნაწარმოების გალექსვა, ხოლო ვერდიმ პრემიერის ადგილად ვენეციის La Fenice შეარჩია. ლიბრეტო ნელა იწერებოდა, რადგან სოლერა, რომელიც საცხოვრებლად ესპანეთის დედაქალაქში გადავიდა, ვალებში იყო ჩაფლული და ლიბრეტოს ბოლო სცენები არც კი გაუგზავნია კომპოზიტორისთვის. ვერდიმ ტექსტის დასრულება ფრანჩესკო მარია პიავეს სთხოვა. "ატილაში" სინთეზირებულია "ერნანის" პერიოდის ვერდისეულ მიღწევები (ინდივიდუალურ დახასიათებათა სიღრმისეულობა) და "ნაბუქოსათვის" სახასიათო საგუნდო სცენების ძალმოსილება. ვერდის ოპერა აღიქმებოდა ისტორიულ დრამად, რომელიც ასახავს უძველესი დროის მოვლენებს, მაშინ როცა, იგი ფაქტიურად იყო მიმდინარე პერიოდის ერთ-ერთი უმძაფრესი პოლიტიკური მოვლენის - იტალიის დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლის დროული გამოხატვა. მე-19 საუკუნის იტალიაში ეს მოძრაობა ცნობილი იყო, როგორც Risorgimento, ანუ აღდგენა. იტალიის ნახევარკუნძული უკვე დიდი ხნის გაყოფილი და დაპყრობილი იყო ავსტრიის იმპერიის მიერ. Risorgimento–ს მთავარი მიზანი იყო ავსტრიელი მმართველების გაძევება და იტალიის გაერთიანება ერთი მთავრობის ძალაუფლების ქვეშ. ვერდი ამ მოძრაობის ერთ-ერთი მთავარი მხარდამჭერი იყო, მისმა მრავალმა პატრიოტულმა ოპერამ იგი ეროვნულ გმირად აქცია. რასაკვირველია, ვერდის ნამდვილად აკონტროლებდნენ სამთავრობო ცენზორები, რომლებთანაც მას ბრძოლა უხდებოდა. ვერდის არ შეეძლო დაეწერა დრამა, რომელიც უშუალოდ ასახავდა მიმდინარე მოვლენებს. ამდენად, ისეთ ოპერებში, როგორებიც არის "ატილა", "ნაბუკო" და "ლომბარდელები", იგი ცენზორებთან პრობლემების თავიდან ასაცილებლად თანამედროვე, რევოლუციურ აზრებს ისტორიულ კონტექსტში ნიღბავდა, კერძოდ, ასახავდა რა მონღოლების შემოსევას, ნებუქოდონოსორის ტირანიას და ჯვაროსნების თავდადებას იგი მუდამ თანამედროვე ისტორიულ პროცესებს ეხმიანებოდა. ამდენად სულაც არ არის გასაოცარი, რომ ამ ოპერებს ახასიათებს გარკვეული თავისუფლება რეალურ ისტორიულ მოვლენებთან შედარებით. რეალური ატილა შესაძლოა არ ყოფილიყო ისეთი მოაზროვნე, რომანტიული ახალგაზრდა, რომელიც ვერდიმ შექმნა. მიუხედავად ამისა, კომპოზიტორმა მეტად აქტუალური აკორდი გააჟღერა - ასახა რა შემოსეული ურდოების წინააღმდეგ ბრძოლა, საკუთარი მუსიკით ხელი შეუწყო რეალურ ცხოვრებაში არსებულ რევოლუციას. "ატილა" დაიდგა 1846 წლის 17 მარტს და მას მოკრძალებული წარმატება ხვდა წილად. მოკლე შინაარსი მოქმედების დრო: იტალია, ახალი წელთაღრიცხვის მეხუთე საუკუნე I მოქმედება მოქმედება ხდება აკვილიაში, მეხუთე საუკუნეში. ქალაქი გაპარტახებულია ჰუნების თარეშის შედეგად, რომელთაც მრისხანე ატილა მეთაურობს: ღამე განათებულია ჩირაღდნებითა და კოცონებით. ურიცხვი ჰუნები და ოსტგოთები პატივს მიაგებენ თავიანთ ბელადს. ულდინო, - ატილას ახალგაზრდა ბრიტანელი მონა – გამარჯვებულს წარუდგენს აკვილიელ ასულთა ჯგუფს, ხოცვა-ჟლეტას გადარჩენილებს, რომლებიც მამაცურად იბრძოდნენ თავიანთი მამებისა და ძმების გვერდით: მათ შორისაა ოდაბელა, რომელმაც საკუთარი თვალით იხილა მამის მკვლელობა და დარწმუნებულია, რომ ფორესტო, რომელიც მას უყვარდა, ასევე მკვდარია. ოდაბელას სილამაზითა და ამაყი სიტყვებით გაოცებულ ატილას შეუყვარდება იგი, მისცემს საკუთარ ხმალს და ბრძანებს, რომ სხვა ასულებთან ერთად მიიყვანონ მის ბანაკში, რათა ამიერიდან სამეფო კარის ნაწილი გახდეს. ოდაბელა წელზე შემოირტყამს ატილას ხმალს და თავს მოაჩვენებს, თითქოს ემორჩილება დამპყრობლის ნებას, თუმცა, შურისძიებას გეგმავს. მას შემდეგ, რაც ქალწულებს წაიყვანენ, მოჰყავთ მამაცი რომაელი სარდალი - ეციო. მას სძულს ახალგაზრდა იმპერატორი ვალენტინიანო და სთავაზობს ატილას დახმარებას მომავალ ლაშქრობებში, იტალიაზე საკუთარი ბრძანებლობის სანაცვლოდ. აღშფოთებული ატილა უარს ამბობს ნებისმიერ დათმობაზე: მას გამიზნული აქვს საკუთარი ძალებთ დაიპყროს რომი და დანარჩენი იტალია. განაწყენებული ეციო პასუხობს, რომ თუ ის ატილას მოკავშირე არ იქნება, მაშინ იქცევა მამაც მტრად ბრძოლის ველზე, როგორც ეს ადრე იყო. რიო ალტოში, ადრიატიკის ლაგუნებში, განდეგილები ცხოვრობენ ბოძებზე მდგარ ქოხებში. ისინი ეჭვით ღებულობენ აკვილიელ ქალებსა და მამაკაცებს, რომლებიც უფრო ლამაზი ქალაქის გაშენებას ოცნებობენ. ეს ქალაქიც ისევე იდგება ბოძებზე, როგორც განდეგილთა უბრალო ქოხები.
II მოქმედება ატილას ბანაკი ტყეებითაა გარსშემორტყმული. ღამეა. ოდაბელა გლოვობს მამას და შეყვარებულ ფორესტოს. ამ დროს ეს უკანასკნელი გამოჩნდება. დიდი საფრთხის მიუხედავად, ფორესტომ მოახერხა ოდაბელასთან მისვლა. ჭაბუკი ფიქრობს, რომ ოდაბელა მოღალატეა და მწარე სიტყვებით ესხმის მას თავს, ახსენებს განადგურებულ სამშობლოს, მოკლულ მამას და მის წარსულ სიყვარულს. ოდაბელა სასოწარკვეთილი იცავს თავს ფორესტოს ბრალდებებისაგან: ის დაემსგავსება ივდითს, რომელმაც ოლოფერნეს მოკვლით იხსნა ისრაელი. ამიტომ დათანხმდა ატილას გაჰყოლოდა და მის ხმალს ატარებს. ამ ხმლით იძიებს შურს სამშობლოსთვის, როდესაც მოკლავს დამპყრობელს. ფორესტო ნანობს საქციელს, მოეხვევა ოდაბელას და სიყვარულს ეფიცება. ატილას კარავი. მეთაურს, რომელსაც ულდინო იცავს, სძინავს, მაგრამ უეცრად გამოეღვიძება კოშმარული სიზმრისგან: მას ესიზმრა მოხუცი კაცი, რომელმაც რომში შესვლა აუკრძალა, რადგან ეს ღმერთთა ქალაქია და არა ჩვეულებრივ მოკვდავთა ადგილსამყოფელი. თუმცა, ატილას მალე გაუვლის შიში, მოუხმობს სარდლებს და ბრძანებს, რომ რომზე ლაშქრობის ნიშნად საყვირებზე დაუკრან. გაისმის მოახლოებული გუნდის იდუმალი ხმაც. მთებზე გამოჩნდება რომაელი ქალწულებისა და ჭაბუკების გრძელი რიგი, რომელთაც მოუძღვის პაპი ლეონე, - სწორედ ის მოხუცი, რომელიც ატილას ესიზმრა: ის სიზმრის ფატალურ სიტყვებს იმეორებს. ამის შემხედვარენი შეძრწუნებულნი და შეშინებულნი არიან, ატილა ყველაზე მეტად. იგი პაპს ეთაყვანება და უკუაგდებს რომის დაპყრობის ჟინს.
ეციოს ბანაკი რომის მახლობლად. რომაელი სარდალი აღშფოთებულია იმპერატორ ვალენტინიანოსაგან მიღებული წერილისგან, რომელშიც გაცხადებულია ზავი ჰუნებთან და მას რომში დაბრუნება აქვს ნაბრძანები. სარდალი ოცნებობს, სუსტი ყმაწვილისთვის ძალაუფლების წართმევას და რომისათვის ძველი ბრწყინვალების დაბრუნებას. მოდის ჰუნების დელეგაცია, რომელიც ეციოს ატილას ბანაკში ეპატიჟება. მათ შორისაა გადაცმული ფორესტო, რომელიც, წუთით განმარტოებულ ეციოს გაუმხელს, რომ ატილა სწორედ ამ დღეს იქნება მოკლული და რომაელთა ჯარები მზადყოფნაში უნდა იყვნენ. როდესაც ნიშნად კოცონს დაინახავენ მთაზე, თავს უნდა დაესხან ჰუნებს და მეთაურის გარეშე დარჩენილებს მალევე გაუმკლავდებიან. ღამის წყვდიადს ატილას გაჩირაღდნებული ბანაკის ნათება არღვევს. საზეიმო ნადიმისთვის ემზადებიან. ატილა მასპინძლობს ეციოს და ზავს სთავაზობს. უეცარი ქარი ჩირაღდნებს აქრობს. სიბნელეში ფორესტო ოდაბელას აცნობებს, რომ ატილასთვის განკუთვნილ სასმელში ულდინომ ძლიერმოქმედი საწამლავი ჩაყარა. მაგრამ, როგორც კი სასმისს ატილა ტუჩებთან მიიტანს, ოდაბელა, რომელსაც სურს, რომ მისი მტერი არა ერთ-ერთი მოღალატის, არამედ მისივე ხელით მოკვდეს, გაუმხელს, რომ ჭიქაში საწამლავია. ფორესტო აცხადებს, რომ ეს მან ჩაიდინა, მაგრამ ოდაბელას თხოვნით მას სიცოცხლე შეუნარჩუნდა. როდესაც ატილა აცხადებს თავის მიზნებს იქორწინოს ოდაბელაზე და აღარ გაილაშქროს რომზე, ფორესტო კიცხავს ოდაბელას, რომელიც, მისი რწმენით, საშინელი მოღალატეა. ყმაწვილი ქალი ამაოდ არწმუნებს მას, რომ მალე მისთვის პატიების თხოვნა მოუწევს. ტყეში, რომელიც ეციოს ბანაკს ატილას ბანაკისაგან ყოფს, ფორესტო ელოდება ულდინოს, რათა ამცნოს მას ამბავი ატილასა და ოდაბელას ქორწინების შესახებ. ულდინო ამბობს, რომ პატარძალს პროცესია მიჰყვება მეთაურის კარვისკენ. რომაელთა ჯარი სრულ მზადყოფნაშია. ფორესტო კვლავ კიცხავს ოდაბელას ღალატის გამო და ულდინო ამაოდ ცდილობს მის დამშვიდებას. სწორედ ამ დროს მოდის ბარბაროსთა ბანაკიდან გამოქცეული ოდაბელა. მას მოსდევს განრისხებული ატილა, რომელსაც სამი მტერი დააბრკოლებს: ოდაბელა ახსენებს მოკლულ მამას, ფორესტო - სამშობლოს და დაკარგულ სიყვარულს და ენციო – ყველა იმ დანაშაულს და ნგრევას, რაც მან მსოფლიოს მოუტანა. გაისმის ატილას ბანაკზე რომაელთა შეტევის ხმა - ფორესტო წინ წაიწევს, რათა სიცოცხლეს გამოასალმოს იგი, მაგრამ ოდაბელა დაასწრებს და საბოლოოდ მაინც იძიებს შურს ატილას მიერვე ნაჩუქარი ხმლით.
ჯანლუკა მარჩიანო
ჯანლუკა მარჩიანო დაიბადა 1976 წელს იტალიაში, ხუთი წლის ასაკიდან დაიწყო ფორტეპიანოს დაუფლება. სწავლობდა ფლორენციის მუსიკალურ აკადემიაში, შემდგომში მისი პედაგოგები იყვნენ ჯოაკინ აშუკარო, დიმიტრი ბაშკიროვი, პაოლო რესტანი, მასიმილიანო დამერინი. ჯანლუკა მარჩიანოს საკონცერტო დებიუტი 10 წლის ასაკში შედგა. ამის შემდეგ ის ხშირად სტუმრობდა მსოფლიოს ცნობილ საკონცერტო დარბაზებს. მარჩიანო ეროვნული და საერთაშორისო საფორტეპიანო კონკურსების ლაურეატია. 2001 წელს ჯანლუკა მარჩიანო აქტიურად თანამშრომლობდა პარმის, გენუის, რომის საოპერო თეატრებთან. მაესტროს ხშირად იწვევენ ჟიურის წევრად მომღერალთა კონკურსებზე. 2002 წელს იგი მიიწვიეს ლიუბლიანას ოპერისა და ბალეტის თეატრში, სადაც მუშაობდა ლორის ვოლტოლინის ასისტენტად და ძალზე გააფართოვა საოპერო რეპერტუარი. 2005 წელს მარჩიანო იყო დიტერ როსბერგის ასისტენტი გუნოს "ფაუსტზე" და ოფენბახის "რაინის ალების" მსოფლიო პრემიერაზე მუშაობისას. 2006-2007 წლების სეზონზე ჯანლუკა მარჩიანომ ზაგრების თეატრში იდირიჟორა "ნაბუქო" და "სევილიელი დალაქი" რეპეტიციის გარეშე, რისE შემდეგ იგი თეატრის მიწვეული დირიჟორი გახდა. იმავე წელს ჯანლუკა მარჩიანომ სერბეთის ეროვნულ ოპერაში იდირიჟორა "ტოსკა" და "ბოჰემა". ჯანლუკა მარჩიანო ხშირად მუსიცირებს სლოვაკეთის სოლისტების კამერულ ორკესტრთან, რუმინეთის იონ ილიესკუს ფილარმონიულ ორკესტრთან, პლოიესტის ფილარმონიულ ორკესტრთან, კიევის კამერატასთან, ლონგბოროს საოპერო ფესტივალის ორკესტრთან, ლონდონის ე.წ. "ჩელსის საოპერო ჯგუფთან" და სხვა ცნობილ მუსიკალურ კოლექტივებთან. ჯანლუკა მარჩიანო თანამშრომლობს ისეთ ცნობილ მუსიკოსებთან, როგორებიც არიან: პაოლეტა მაროკუ, დონატა დანუნციო ლომბარდი, ნინო სურგულაძე, ალექსანდრ აგაჩე, ზორან ტოდოროვიჩი, მარკ ჰელერი, ინვა მულა, ელისაბეტა ფიორილო, Dდარიო შმუნკი, ნინგ ლიანგი და სხვები. 2007 წელს შედგა ჯანლუკა მარჩიანოს დებიუტი პეკინში. ამავე წელს სარდინიის ქალაქ სასარის ვერდის თეატრში მაესტროს ხელმძღვანელობით გაიმართა დებიუსის ადრეული კანტატის "რჩეული ქალწულისა" და პულენკის ოპერა-ბუფას "ტირეზიას მკერდის" იტალიური პრემიერები. აღნიშნულ სპექტაკლებს ასეთი გამოხმაურებები მოჰყვა: "იტალიის ფარგლებს გარეთ საკმაოდ ცნობილ დირიჟორს - შთაგონებულ და მიმზიდველ ჯანლუკა მარჩიანოს მაქსიმალურად გათავისებული აქვს დიბიუსის ინსტრუმენტობა და პულენკის რიტმული სტილი"; "31 წლის ჯანლუკა მარჩიანოს დირიჟორობა დამატყვევებელი იყო". 2008 წელს მარჩიანოს დირიჟორობით პეკინის ფინანსურ ცენტრში ადგილობრივ სიმფონიურ ორკესტრთან ერთად საზეიმო გალა-კონცერტი გამართა საქვეყნოდ აღიარებულმა მომღერალმა ანდრეა ბოჩელიმ. ამავე წელს დიდ ბრიტანეთშიც გაიცნეს ჯანლუკა მარჩიანოს ხელოვნება "ტრავიატაში". "საუკეთესო რაც შეიძლება ახალ "ტრავიატასთან" დაკავშირებით ითქვას, საფესტივალო ორკესტრის ძალმოსილი შესრულების და ამ წარმოდგენის ვარსკვლავის, იტალიელი მაესტროს - ჯანლუკა მარჩიანოს ცეცხლოვანი დინამიზმის ერთობლიობაა, მისი თავდაჯერებული და ვნებიანი ხედვის შერწყმა ვერდის ლირიკულ ხაზებთან საოცრად შთამბეჭდავია" - წერდა "თაიმსი". 2008-09 წლებში ლონდონში მარჩიანოს მიერ დონიცეტის "ფავორიტი ქალის" დირიჟორობა ასე შეფასდა "თაიმსში": "საგულდაგულოდ მომზადებული ორკესტრი სულიერებით აივსო. ჯანლუკა მარჩიანოს ლირიკული დირიჟორობით ორკესტრი მაშინაც კი ჰპოვებს სილამაზეს, როდესაც წინა პლანზეა დონიცეტის მოტორულობა"; "ჯანლუკა მარჩიანომ იცის როგორ წარმართოს წარმოდგენა, როგორ შეინარჩუნოს ოპერის წარმატებული მსვლელობა; იგი მხარში ედგა და ამხნევებდა მომღერლებს, აჟღერებდა დონიცეტის ინსტრუმენტულ და კონტრაპუნქტულ გამოგონებებს ზედმიწევნით ზუსტად და არა აფექტურად" - წერდა "საოპერო ჟურნალი". 2009 წელს ლონგბოროს ფესტივალზე მოცარტის "ფიგაროს ქორწინებაში" მიღწეულმა დიდმა წარმატებამ განაპირობა ჯანლუკა მარჩიანოს კიდევ ერთი ანგაჟემენტი - 2012 წლამდე ამ ფესტივალზე იგი წარუძღვება მოცარტის ოპერებს "დონ ჯოვანის", "ჯადოსნურ ფლეიტას", "ასე იქცევა ყველა". "ვიმედოვნებთ, რომ "ფიგაროს ქორწინებას" ლონგბორო კიდევ ერთ სიცოცხლეს აჩუქებს, საოპერო ვარსკვლავია დირიჟორი ჯანლუკა მარჩიანო, რომელმაც ორკესტრის ინსტრუმენტები ისე ააჟღერა, თითქოს ისინიც მღეროდნენ მოცარტის მუსიკას. გასაკვირი არ არის, რომ მომდევნო ორი წელიწადი გასტანს ამ მაესტროსთან თანამშრომლობა" - წერდა "ოქსფორდ თაიმსი". გაისად ჯანლუკა მარჩიანო დიდ ბრიტანეთში Grange Park ფესტივალზე იდირიჟორებს "ტოსკას", დედოფალ ელიზაბეტის დარბაზში წარუძღვება "ტრავიატას", სერბეთის ეროვნულ ოპერაში გამართავს სიმფონიური კონცერტების ციკლს. 2012 წელს კი დაგეგმილია დირიჟორის დებიუტი ოვიედოს (ესპანეთი) ოპერის თეატრში "ტურანდოტით". |

19 July, 2010 - 19:00
Opera with a prologue and three acts on a libretto by Temistocle Solera, Francesco Maria Piave, Based on Attila, König der Hunnen, a play by Zacharias Werner. First performance: Teatro la Fenice, Venice; 17 March 1846.
Stage conductor - Zaza Azmaiparashvili
Conductor - Gianluca Marciano
Director
David Sakvarelidze
Jean-Louis Grinda
Designer
Sets and Costumes - Jean-Pierre Capeyron
Designer - David Monavardisashvili
Cast
Attila - Legi Imedashvili
Ezio - Besik Gabitashvili
Odabela - Makvala Aspanidze
Foresto - George Makharadze
Uldino - Tamaz Saginadze
Leon - George Asatiani
Jean-Louis Grinda has been a director of Opéra de Monte-Carlo since 2007. He was a Director General for eleven years of Royal Opera of Wollonie in Liège. In December 1999 he staged a well-known musical "Singin' in the rain" in French language. The spectacle which was on stage of Théâtre de la Porte Saint Martin in Paris, was awarded with Molière prize as the best musical spectacle of 2001.
Together with Stéphane Laporte and Claire Servais he staged "Titanic" (Yeston – Stone) also in French language. This spectacle was created in Opéra Royal de Wallonie and its European premiere was relized in December 2000. Later on he staged J. Offenbach's "La Périchole" in Opéra d'Avignon, in Opéra de Massy (Paris) and in Liège. After Opéra de Metz this spectacle was staged in Forum Grimaldi à Monaco in November 2002, and in Capitole de Toulouse in December 2002.
From May 2003 Jean-Louis Grinda commenced to stage "Tetralogy" that was concluded with a total reiteration cycle in September 2005 which was staged and filmed by RTBF.  He staged also the world masterpiece "Simenon et Joséphine" (for "Année Simenon" in Liège), musical comedy "Sugar" taken from a well-known film "Some like it hot", and a new production of "Don Carlos" in Zagreb which was repeated in Tel-Aviv. He also staged in in Liège mis en scene of "I Pagliacci" and new production of "Trois Valses" (repeated by Opéra Comique in Paris in April 2006) and a ne co-production of "La Gioconda" together with Opéra de Nice. In December 2005 he staged children's musical comedy "Sol en Cirque" in Paris which was viewed by more than 100 000 spectators on that day. In December 2006 he staged "Die Fledermaus" in Capitole de Toulouse which will be repeatedly staged in Liège, Bordeaux, Monaco and Metz.
His plans and projects include realization of the following plays: "Mefistofele" in Royal Opera of Wollonie (ORW) in June 2007 which will be repeated in Tel-Aviv, "Eugène Onéguine" in Oslo, "Don Giovanni", "Falstaff" and "West Side Story" in Monte-Carlo, "Amica" (Mascagni) in Opéra de Rome, and "Don Quichotte" at Festival Massenet in 2010.
Creation history
After "Alzira" Verdi got back to heroic "Chorus" opera where he was able to depict Italy's struggle for independence. Following his intense search and reflections his attention was focused on this piece of German romanticist, dated 1808.
In the romantic atmosphere of the times, Verdi had read an article by Madame de Staël, De l'Alemagne, which contained a summary of Zacharias Werner's play, Attila, König der Hunnen. The librettist Andrea Maffei (who later on wrote the libretto for I Masnadieri) gave Verdi the idea of a "barbarian" subject, and the Maestro, with his readings still fresh in his mind, started to work adapting Werner's drama. Temistocle Solera was given the task of transposing the work into verse, while Verdi chose the Fenice Theatre in Venice as the place to perform it for the first time. The libretto was slow in arriving, however, because Solera, in the Spanish capital where he had moved, was deeply in debt and did not send the last scenes of the libretto. Verdi decided to ask Francesco Maria Piave to complete the text.
Verdi's achievements of period of "Ernani" (profoundness of individual characterizations) and the might, characteristic to choral scenes of "Nabucco" are synthesized in "Attila".
Verdi's opera was billed as a historical drama depicting ancient events, while in fact it was a timely expression of one of the hottest political issues of the day - the push for Italian independence.
In 19th-century Italy, the movement was known as the Risorgimento, or Resurgence. The Italian peninsula had long been divided, and ruled by the Austrian empire. The goal of the Risorgimento was to expel the Austrian rulers and unify Italy under one government. Verdi was one of the movement's leading advocates and his many patriotic operas made him a national hero.
Verdi did have government censors to deal with, of course. He couldn't write dramas that actually portrayed current events. So, in operas like Attila, Nabucco and I Lombardi, he evaded the censors by taking contemporary, revolutionary sentiments, and disguising them within historical contexts - depicting the Mongol invasion, the tyranny of Nebuchadnezzar and the gallantry of the Crusades.
Not surprisingly, these operas take a few liberties with actual history. The real Attila may not have been the reflective, romantic sort of guy Verdi made of him. Still, when it came to the history being made in his own time, Verdi struck just the right chord - depicting a noble struggle against invading hordes- and his music helped to inspire a real-life revolution.
on March 17th, 1846, Attila was performed, a moderate success.
Setting - Italy in the Fifth Century A. D.
Act I.
The action takes place in the middle of the 5th century in Aquileia. The city has been badly ravaged by the invasion of the Huns commanded by the fierce Attila: the night is lit up by the torches and the fires still burning in the town. A great number of Huns and Ostrogoths pay homage to their leader. Uldino, a young Breton slave of Attila's, presents to the victor a group of virgins from Aquileia spared from the massacre after having fought courageously beside their fathers and brothers: among these is Odabella, who had seen her father killed and who believes dead Foresto, the man she loved, as well. Attila, smitten by her beauty and her proud words, falls in love with her and gives her his sword, ordering that together with the other virgins, she be taken to the camp to become part of his court. Odabella belts on Attila's sword, pretending to submit to the invader's will, but she plans her revenge. As the women are taken away, Ezio, a valiant Roman general, is brought forward. He hates the young emperor Valentiniano, and comes to offer his help to Attila for his future campaigns, in exchange for the command over Italy. Attila refuses indignantly any compromise: he plans to conquer Rome and the rest of Italy through force. Troubled, Ezio answers that if Attila will not have him as an ally, he will have him, as in the past, as a valiant enemy on the field of battle.
At Rio Alto, in the Adriatic lagoons, the Hermits live in huts built on piles. They joyously take in the men and women from Aquileia, making plans to rebuild the city stronger and more beautiful. The new city shall also be built on piles, where the Hermits' simple huts now stand.
Act II.
The woods near Attila's camp. It is night; Odabella is mourning her father and her beloved Foresto, when the latter arrives, having managed to come to her despite the great danger. The young man thinks that Odabella has been unfaithful and attacks her bitterly, reminding her of the homeland destroyed, her father killed and their past love. But Odabella desperately defends herself against Foresto's accusations: she will be like Judith, who saved Israel by killing Holofernes. This is the reason she agreed to follow Attila and is wearing his sword. With this sword she will avenge the homeland, killing the invader. Repentant, Foresto embraces Odabella, pledging his love to her.
Attila's tent. The commander sleeps, guarded by Uldino. But suddenly, he awakes, terrified by a nightmare: he dreamt that an old man, coming toward him, prohibited him from entering Rome, land of the gods, not of common mortals. But Attila soon recovers, and, calling his captains, orders the trumpets to sound for the march on Rome. The trumpets barely start to squeal, when a mystic chorus is heard approaching. From the hills descends a long column of Roman virgins and young men. At their head is Pope Leo, the old man Attila had dreamt of: he repeats the fatal words of the dream. All present are shocked and terrified, Attila more than anyone else. He prostrates himself before the Pope, giving up his plan to conquer Rome.
Ezio's camp near Rome. The Roman general angrily reads a letter from the emperor Valentiniano, announcing a truce with the Huns and ordering him to return to Rome. He dreams of rebuilding Rome to its ancient splendour, taking the command away from the weak youth. A Hun delegation arrives, inviting Ezio to Attila's camp. Among these is Foresto in disguise. When alone with Ezio, he tells him that Attila will be killed that very day: the Roman troops should be ready. When they see a signal fire on the hill they should fall on the Huns, who, without their leader, will be beaten back in a short time.
Attila's camp. In the night illuminated by torches a solemn banquet is being prepared. Attila, with his followers, receives Ezio and invites him to agree to a truce. Suddenly a wind comes up that extinguishes most of the torches: hidden, Foresto informs Odabella that in the cup from which Attila will soon drink Uldino has put a potent poison. But just as Attila raises the cup to his lips, Odabella, who wants her enemy killed by her own hand and not by the betrayal of one of his own, tells Attila there is poison in the cup. Foresto claims he has done it, and his life is spared only because Odabella asks it of Attila in exchange for her warning. While Attila announces his plans to marry Odabella, now worthy of him, the next day, as well as his intention to resume his fight against Rome, Foresto curses Odabella for what he believes to be a horrendous betrayal. In vain the young girl implores him to escape, assuring him that in a short time he will have good reason to fully pardon her.
In the woods that separate Ezio's camp from Attila's, Foresto waits for Uldino to bring him news of the marriage of Attila and Odabella. Uldino announces that the procession is accompanying the bride to the commander's tent. The Roman troops are ready just beyond the woods, and Foresto tells Uldino to give them the signal to attack. While the young man continues to curse Odabella's betrayal, with useless invitations by Uldino to stay calm, Odabella herself arrives, having escaped from the barbarians' camp. Furious, Attila follows close behind, but he is blocked by three enemies: Odabella reminds him of her dead father, Foresto, the fatherland and his love destroyed and Ezio, all the crimes and destruction he has caused all over the world. As the noise of the Roman assault on Attila's camp reaches them, Foresto lunges forward to stab Attila, but not before Odabella, with the sword given her by Attila, finally manages to take out her revenge.