12 ივლისი, 2010 - 19:00
ლიბრეტოს ავტორი - სალვატორე კამარანო და ლეონ ემანუელ ბარდარე, ანტონიო გუტიერესის პიესის მიხედვით. მსოფლიო პრემიერა - თეატრი "აპოლო", 1853 წლის 19 იანვარი, რომი.
დირიჟორი
დამდგმელი დირიჟორი - ზაზა აზმაიფარაშვილი
დირიჟორი - ჯანლუკა მარჩიანო
რეჟისორი
ვერნონ მაუნდი
მხატვარი
ქრის დევილდე
მონაწილეობენ
მანრიკო - მარკ ჰელერი
ლეონორა - ირინე რატიანი
გრაფი დი ლუნა - ზაალ ხელაია
აზუჩენა - ელენა პუტილოვა
ფერანდო - ლეგი იმედაშვილი
ინესი - ირინა ბორისოვა
რუიცი - თამაზ საგინაძე
შექმნის ისტორია
როგოლეტოს" დადგმის შემდეგ 1850 წელს ვერდი ბუსეტოში დაბრუნდა იმ მიზნით, რომ ახალ ოპერაზე - "ტრუბადურზე" დაეწყო მუშაობა. ამავე სახელწოდების დრამა, რომლის საფუძველზეც შეიქმნა ოპერის ლიბრეტო ესპანელი დრამატურგის გარსია ანტონიო გუტიერესას პირველი სერიოზული განაცხადი იყო. რომანტიკული დრამა "ტრუბადური" 1836 წელს დაიდგა მადრიდში. დრამაში ვერდი მოხიბლა რევოლუციურმა სულმა, სითამამემ, მწვავე სცენურმა პასაჟებმა, რაც ესოდენ  მახლობელი იყო თავად კომპოზიტორისთვის. ლიბრეტოს შესაქმნელად ვერდიმ მიმოწერა განაახლა კამარანოსთან, რომელთანაც აქტიური შემოქმედებითი თანამშრომლობა აკავშირებდა. კომპოზიტორი სცენარის პირველმა ვარიანტმა არ დააკმაყოფილა, ვინაიდან მიაჩნდა, რომ უმჯობესია საერთოდ უარი თქვას სიუჟეტზე, თუკი შეუძლებელია მისი საოპერო სცენაზე განხორციელება. 1851 წლის 9 აპრილს ვერდი წერდა - "ვფიქრობ, ზოგიერთი სცენა მოკლებულია პირველადი ზემოქმედების ძალას და თავისთავადობას, რაც მთავარია, აზუჩენამ დაკარგა თავისი განსაკუთრებული ხიბლი".
ვერდი თავად შეუდგა ლიბრეტოს წერას და ძალზე დეტალური მითითებები მიუწერა ოპერის მნიშვნელოვან ეპიზოდებს, რომლის საფუძველზეც კამარანომ გააგრძელა მუშაობა. კომპოზიტორის და ლიბრეტისტის ერთობლივმა მუშაობამ დიდხანს გასტანა, რასაც სხვადასხვა ობიექტური და სუბიექტური მიზეზებიც უწყობდა ხელს: 1851 წლის 13 ივნისს გარდაიცვალა კომპოზიტორის დედა - ლუიჯა უტინი ვერდი და  კომპოზიტორმა საერთოდ შეწყვიტა ოპერაზე მუშაობა. კომპოზიტორზე დამთრგუნველად მოქმედებდა რევოლუციის შედეგად ქვეყანაში დამყარებული პოლიტიკური რეაქციის რეჟიმი, რასაც დაპატიმრებების და რეპრესიების ტალღა მოჰყვა. ცენზურა გამკაცრდა, რაც უშუალოდ შეეხო ვერდის ამ პერიოდში უკვე დასრულებულ ოპერას "რიგოლეტოს". 1851 წლის 1 დეკემბერს კომპოზიტორმა თავის მეგობარს, მოქანდაკე ლუკარდის ასეთი შინაარსის წერილი მისწერა - "ამ იმპრესარიოებს არ ესმით, რომ თუ ოპერა არ დაიდგა მთლიანად, როგორც ის ავტორმა ჩაიფიქრა, ჯობს მის დადგმაზე საერთოდ ხელი ავიღოთ. მათ არ იციან, რომ ნომრებისა და სცენების ტრანსპოზიცია კრახით მთავრდება. წარმოიდგინეთ, რა გამოდის, როდესაც თვით სიუჟეტი იცვლება... რას იტყოდით, თქვენს ერთ-ერთ მშვენიერ ქანდაკებას ნახევარი სახე შავი ნიღბით რომ დაუფარონ?!". ვერდის ძალისხმევის მიუხედავად 1852 წელს რომში "რიგოლეტო" ცენზურის მოთხოვნების გამო მნიშვნელოვნად სახეცვლილი ფორმით დაიდგა, რაც მეტად მძიმედ გადაიტანა კომპოზიტორმა.
ამ პირობებში უმძიმდა ვერდის "ტრუბადურის" სცენარზე მუშაობა. 1852 წლის რამდენიმე თვე პარიზში გაატარა და მხოლოდ მარტში დაუბრუნდა ლიბრეტოს.
ამ პერიოდში ვერდის კიდევ ერთი უბედურება დაატყდა თავს - გარდაიცვალა კამარანო, რომელმაც ვერ მოასწრო ლიბრეტოს დასრულება. 1852 წლის 5 აგვისტოს ვერდი მისი მუსიკის თაყვანისმცემელს, კამარანოს მეგობარს წერდა - "არ შემიძლია ჩემი დამწუხრების გადმოცემა. მისი გარდაცვალების შესახებ გავიგე არა მეგობრული წერილიდან, არამედ უაზრო თეატრალური გაზეთიდან. თქვენ ის ჩემსავით გიყვარდათ და გამიგებთ რისი გამოხატვაც ვერ შევძელი, საცოდავი კამარანო, რამხელა დანაკლისია"...
ლიბრეტო დაასრულა ახალგაზრდა პოეტმა - ბარდარემ და მხოლოდ 1852 წლის შემოდგომაზე შეუდგა ვერდი საკუთრივ ოპერაზე მუშაობას, რომელიც სულ რამდენიმე თვეში დაასრულა.
ოპერის პრემიერა შედგა 1853 წლის 19 იანვარს რომის თეატრ Apollo-ს სცენაზე. იმ დღეებში მდინარე თიბროსი ადდიდდა, კალაპოტიდან გადმოვიდა და თეატრისკენ სავალი გზები დაფარა, თუმცა იმდენად დიდი იყო ვერდის ახალი ოპერის ხილვისა და მოსმენის სურვილი, რომ ხალხის მასა დილის ცხრა საათიდან მიაწყდა თეატრის კარებს. ოპერის პრემიერამ გრანდიოზული წარმატებით ჩაიარა. ოპერაზე მუშაობის დროს მრავალი დრამატული და ტრაგიკული ამბის გადატანის შემდეგ 1853 წლის 29 იანვარს ვერდიმ მეტად პესიმისტური წერილი გაუგზავნა თავის ერთ-ერთ მეგობარს - "...ხალხი ამბობს, რომ ოპერა ზედმეტად პირქუშია და მასში ბევრი გმირი იღუპება, მაგრამ ბოლოსდაბოლოს თვით ცხოვრებაც ხომ აღსავსეა სიკვდილით?!...".
მცირე ხანში ოპერა დაიდგა პარიზში, ლონდონში, პეტერბურგში და ევროპის სხვა ქალაქებში.
მოკლე შინაარსი
ესპანეთში მძვინვარებს სამოქალაქო ომი. ნაციონალისტი ჯარისკაცების ჯგუფი ღამის მორიგეობაზე დგას და იმ სასახლეს იცავს, სადაც ლეონორა იმყოფება. ეს უკანასკნელი მათი გენერლის, დი ლუნას რჩეულია. ისინი დი ლუნას შესახებ საუბრობენ და თავს პირქუში ამბების მოყოლით იქცევენ. ფერანდო, მათი უფროსი ოფიცერი, იხსენებს იმ ღამეს, როდესაც დი ლუნას პატარა ძმა მოხუცმა ქალმა შეაშინა და იმასაც, თუ როგორ დაწვეს შემდეგ ეს ქალი კოცონზე, როგორც კუდიანი. სიკვდილის წინ მოხუცი ქალი თავის ქალიშვილს შურისძიებისკენ მოუწოდებდა და მართლაც, მცირე ხანში დი ლუნას ძმა გაუჩინარდა. ფერანდო ამბობს, რომ თუმცა წლებია გასული, მას არასოდეს დაავიწყდება იმ ქალის სახე.
სასახლეში ლეონორა უხსნის ინესს, რომ მას შეუყვარდა მომღერალი მანრიკო. დი ლუნამ გაიგო, რომ მისი მეტოქე ლეონორას სიყვარულში სამოქალაქო ომის მეთაურია. ისინი  შეებრძოლებიან ერთმანეთს.
რესპუბლიკელი მებრძოლების ნაწილს ქალი წინამძღოლობს, ეს აზუჩენაა. იგი მანრიკოს ჭრილობას უხვევს, მანრიკოს ორთაბრძოლაში დი ლუნას მოკვლა შეეძლო, მაგრამ მისი დანდობა გადაწყვიტა. აზუჩენაც იმავე ამბავს ყვება, რასაც ფერანდო პირველ სცენაში, რომ მან (აზუჩენამ) ახალგაზრდა გრაფის, დი ლუნას ძმა მოიტაცა შურის საძიებლად. ნათელი ხდება, რომ აზუჩენას დედა დაწვეს კოცონზე და შეცდომით იმ ღამეს მისი საკუთარი შვილიც შეაგდეს ცეცხლში და ამ ტრაგედიას ის დღემდე განიცდის. ცხადდება, რომ ლეონორამ გადაწყვიტა, აეცილებინა თავიდან კონფლიქტი, რადგან ჩათვალა, რომ დი ლუნასთან ორთაბრძოლაში მანრიკო დაიღუპებოდა. მანრიკო მის შესაჩერებლად გარბის.
გრაფი დი ლუნა თვლის, რომ მანრიკო მკვდარია და გეგმავს ლეონორას მოტაცებას, მას სურს აიძულოს ლეონორა მასთან დარჩეს. როდესაც იგი ამის გაკეთებას შეეცდება, მანრიკო და მისი მხარდაჭერები გამოჩნდებიან. ისინი ამარცხებენ დი ლუნას ჯარისკაცებს და გარბიან ლეონორასთან ერთად.
გრაფის რაზმები ემზადებიან იმ შენობის შტურმით ასაღებად, სადაც თავს ლეონორა და მანრიკო აფარებენ. შემოჰყავთ დაპატიმრებული აზუჩენა. ფერანდო მასში გრაფის ძმის გამტაცებელს შეიცნობს.. დი ლუნა მას იმავე ხვედრს უმზადებს, როგორიც დედამისს ხვდა წილად.
მანრიკო და ლეონორა დაქორწინებას აპირებენ, მაგრამ რუიცი ახალ ამბავს იტყობინება - აზუჩენა დაჭერილია. მისთვის კოცონი მზადდება. მანრიკო და მისი მებრძოლები მის გადასარჩენად გაეშურებიან.
გრაფმა დი ლუნამ შეიპყრო მანრიკო. ლეონორა საკუთარ თავს შესთავაზებს გრაფს მანრიკოს სიცოცხლის სანაცვლოდ. როდესაც გრაფი დათანხმდება ამ წინადადებას, ლეონორა თავს იწამლავს. ციხეში მყოფი მანრიკო და აზუჩენა ერთმანეთს ანუგეშებენ.
ლეონორა მიდის მანრიკოს გასათავისუფლებლად, რომელიც ბრაზობს, რომ ლეონორამ "თავი გაჰყიდა". როდესაც საწამლავი მოქმედებას იწყებს, მანრიკო ხვდება, თუ რა მსხვერპლიც გაიღო ლეონორამ. ბოლო წამებში დი ლუნა ხვდება, რომ ლეონორამ თავი მანრიკოს გადასარჩენად გაწირა და  ამ უკანასკნელის დაუყოვნებლივ სიკვდილით დასჯის ბრძანებას გასცემს.
მანრიკოს სიკვდილით დასჯის დროს აზუჩენა დი ლუნას შესძახებს: "შენ შენი ძმა მოჰკალი!".
ვერნონ მაუნდი ოპერისა და მიუზიკლების რეჟისორია, იგი დგამს სპექტაკლებს მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში, მათ შორის ავსტრალიაში, ევროპის ქვეყნებში და რუსეთში.
ლონდონის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულმა ვერნონ მაუნდმა შემოქმედებითი კარიერა დაიწყო როგორც პიანისტმა და მომღერალმა.  ის მუშაობდა გაერთიანებული სამეფოს მრავალ საოპერო კომპანიებში, შოტლანდიური ბალეტის კომპანიის მენეჯერად და კოვენტ გარდენის "სამეფო თეატრის" მუდმივ რეჟისორად.
ვერნონ მაუნდი მოღვაწეობდა სკანდინავიისა და ევროპის მრავალ თეატრში, ხელმძღვანელობდა მუსიკის სამეფო კოლეჯს ლონდონში.
2004 წლიდან სათავეში უდგას (სამხატვრო ხელმძღვანელი) მის მიერ შექმნილ "მუსიკის თეატრს ახალგაზრდობისათვის", ეს კომპანია ამჟამად ვითარდება ხელოვნების საბჭოს მხარდაჭერით.
ვერნონ მაუნდი ამჟამად გოტენბურგის უნივერსიტეტის მუსიკალური თეატრის ხელმძღვანელია, ამ თეატრში რამდენიმე ოპერის და მუსიკალური წარმოდგენის დადგმის შემდეგ მას პროფესორის წოდება მიენიჭა (1996 წელი), ამჟამად ის პასუხისმგებელია 20 სტუდენტის განათლებაზე და მათ მუშაობაზე.
რეჟისორის დადგმებს შორის აღსანიშნავია "საბრალონი" და "მის საიგონი", რომელთაც დიდი წარმატება ხვდათ წილად მთელს სკანდინავიაში. ნორვეგიის ოპერის ეროვნულ  თეატრში ვერნონ მაუნდმა დადგა "ანდრე შენიე" და "ჰენზელი და გრეტელი", ყაზანში კი  ბიზეს "მარგალიტის მაძიებლები".
ვერნონ მაუნდის დადგმული სპექტაკლები რეგულარულად სრულდება დარმშტადტში ("ევიტა") და ჰოლანდიაში ("მარგალიტების მაძიებლები").
მხატვარ ქრის დევილდეს მჭიდრო შემოქმედებითი თანამშრომლობა აკავშირებს ვერნონ მაუნდთან, მათი ერთობლივი დადგმებიდან აღსანიშნავია  Nine (შვეცია) და ორი ახალი მიუზიკლი - "ასეთი ტკბილი ქუხილი" და "უძინარნი" ნიუკასლის სამეფო თეატრისათვის. წელს ისინი მუშაობენ სპექტაკლზე "სუინი თოდ" (კარლშტადი, შვეცია).
ბრიტანეთში ქრის დევილდეს მხატვრობით განხორციელებულია  შემდეგი დადგმები: "კიბერჯემი" ("ქვინს თეატრი") და "ნიქსონის ნიქსონი" ("კომედი თეატრი") ლონდონში, უესტ ენდში, "სტრეიკერი მღერის ბრელს" ("ქინგზ ჰედ"), "სიყვარული, ვნება და დაკარგვა" ("ბეტერსი არტს ცენტრი"), "ქვიერ კაუნსილ" ("კროიდონ ვარჰაუზ"), "საშობაო ცერემონიები/ზამთრის სიტყვები" ("სტრიტვაიზ ოპერა" ნიუ კოლეჯ ჩაპელში, ოქსფორდი), "ჯადოსნური ფლეიტის" ადაპტაცია ბავშვებისათვის და ხუთი დადგმა-გამოფენა წლიური მუსიკალური ხმების სეზონოსათვის გრინვიჩის თეატრში (ლონდონი). ადრეულ დადგმებს შორის აღსანიშნავია "ვაფრენ შენზე", რომელშიც მონაწილეობდა 250 მსახიობი, ასევე დადგმა "ჭკვიანი პატარა გოგონა საბძელში".
ქრის დევილდე მრავალი წლის განმავლობაში მუშაობდა წარმოდგენების მენეჯერად დიდ ბრიტანეთში; ამ დროს ის ზედამხედველობდა წარმოდგენების ფართო სპექტრს: 8 ძირითად შოუს უესტ ენდში, 17 ეროვნულ გასტროლს, შექსპირის სამეფო დასის 34 წარმოდგენას და ალმეიდას ოპერის სამ სეზონს.
ჯანლუკა მარჩიანო
ჯანლუკა მარჩიანო დაიბადა 1976 წელს იტალიაში, ხუთი წლის ასაკიდან დაიწყო ფორტეპიანოს დაუფლება. სწავლობდა ფლორენციის მუსიკალურ აკადემიაში, შემდგომში მისი პედაგოგები იყვნენ ჯოაკინ აშუკარო, დიმიტრი ბაშკიროვი, პაოლო რესტანი, მასიმილიანო დამერინი. ჯანლუკა მარჩიანოს საკონცერტო დებიუტი 10 წლის ასაკში შედგა. ამის შემდეგ ის ხშირად სტუმრობდა მსოფლიოს ცნობილ საკონცერტო დარბაზებს. მარჩიანო ეროვნული და საერთაშორისო საფორტეპიანო კონკურსების ლაურეატია.
2001 წელს ჯანლუკა მარჩიანო აქტიურად თანამშრომლობდა პარმის, გენუის, რომის საოპერო თეატრებთან. მაესტროს ხშირად იწვევენ ჟიურის წევრად მომღერალთა კონკურსებზე.
2002 წელს იგი მიიწვიეს ლიუბლიანას ოპერისა და ბალეტის თეატრში, სადაც მუშაობდა ლორის ვოლტოლინის ასისტენტად და ძალზე გააფართოვა საოპერო რეპერტუარი.  2005 წელს მარჩიანო იყო დიტერ როსბერგის ასისტენტი გუნოს "ფაუსტზე" და ოფენბახის  "რაინის ალების" მსოფლიო პრემიერაზე მუშაობისას. 2006-2007 წლების სეზონზე ჯანლუკა მარჩიანომ ზაგრების თეატრში იდირიჟორა "ნაბუქო" და "სევილიელი დალაქი" რეპეტიციის გარეშე, რისE შემდეგ იგი თეატრის მიწვეული დირიჟორი გახდა.
იმავე წელს ჯანლუკა მარჩიანომ სერბეთის ეროვნულ ოპერაში იდირიჟორა "ტოსკა" და "ბოჰემა".
ჯანლუკა მარჩიანო ხშირად მუსიცირებს სლოვაკეთის სოლისტების კამერულ ორკესტრთან, რუმინეთის იონ ილიესკუს ფილარმონიულ ორკესტრთან, პლოიესტის ფილარმონიულ ორკესტრთან, კიევის კამერატასთან,  ლონგბოროს საოპერო ფესტივალის ორკესტრთან,  ლონდონის ე.წ. "ჩელსის საოპერო ჯგუფთან" და სხვა ცნობილ მუსიკალურ კოლექტივებთან.
ჯანლუკა მარჩიანო თანამშრომლობს ისეთ ცნობილ მუსიკოსებთან, როგორებიც  არიან: პაოლეტა მაროკუ, დონატა დანუნციო ლომბარდი, ნინო სურგულაძე, ალექსანდრ აგაჩე, ზორან ტოდოროვიჩი, მარკ ჰელერი, ინვა მულა, ელისაბეტა ფიორილო, Dდარიო შმუნკი, ნინგ ლიანგი და სხვები.
2007 წელს შედგა ჯანლუკა მარჩიანოს დებიუტი პეკინში. ამავე წელს სარდინიის ქალაქ სასარის ვერდის თეატრში მაესტროს ხელმძღვანელობით გაიმართა დებიუსის ადრეული კანტატის "რჩეული ქალწულისა" და პულენკის ოპერა-ბუფას "ტირეზიას მკერდის" იტალიური პრემიერები. აღნიშნულ სპექტაკლებს ასეთი გამოხმაურებები მოჰყვა: "იტალიის ფარგლებს გარეთ საკმაოდ ცნობილ დირიჟორს - შთაგონებულ და მიმზიდველ ჯანლუკა მარჩიანოს მაქსიმალურად გათავისებული აქვს დიბიუსის ინსტრუმენტობა და  პულენკის რიტმული სტილი"; "31 წლის ჯანლუკა მარჩიანოს დირიჟორობა დამატყვევებელი იყო".
2008 წელს მარჩიანოს დირიჟორობით პეკინის ფინანსურ ცენტრში ადგილობრივ სიმფონიურ ორკესტრთან ერთად საზეიმო გალა-კონცერტი გამართა საქვეყნოდ აღიარებულმა მომღერალმა ანდრეა ბოჩელიმ.
ამავე წელს დიდ ბრიტანეთშიც გაიცნეს ჯანლუკა მარჩიანოს ხელოვნება "ტრავიატაში". "საუკეთესო რაც შეიძლება ახალ "ტრავიატასთან" დაკავშირებით ითქვას, საფესტივალო ორკესტრის ძალმოსილი შესრულების და ამ წარმოდგენის ვარსკვლავის, იტალიელი მაესტროს - ჯანლუკა მარჩიანოს ცეცხლოვანი დინამიზმის ერთობლიობაა, მისი თავდაჯერებული და ვნებიანი ხედვის შერწყმა ვერდის ლირიკულ ხაზებთან საოცრად შთამბეჭდავია" - წერდა "თაიმსი".
2008-09 წლებში ლონდონში მარჩიანოს მიერ დონიცეტის "ფავორიტი ქალის" დირიჟორობა ასე შეფასდა "თაიმსში": "საგულდაგულოდ მომზადებული ორკესტრი სულიერებით აივსო. ჯანლუკა მარჩიანოს ლირიკული დირიჟორობით ორკესტრი მაშინაც კი ჰპოვებს სილამაზეს, როდესაც წინა პლანზეა დონიცეტის მოტორულობა";  "ჯანლუკა მარჩიანომ იცის როგორ წარმართოს წარმოდგენა, როგორ შეინარჩუნოს ოპერის წარმატებული მსვლელობა; იგი მხარში ედგა და ამხნევებდა მომღერლებს, აჟღერებდა დონიცეტის ინსტრუმენტულ და კონტრაპუნქტულ გამოგონებებს ზედმიწევნით ზუსტად და არა აფექტურად" - წერდა "საოპერო ჟურნალი".
2009 წელს ლონგბოროს ფესტივალზე მოცარტის "ფიგაროს ქორწინებაში" მიღწეულმა დიდმა წარმატებამ განაპირობა ჯანლუკა მარჩიანოს კიდევ ერთი ანგაჟემენტი - 2012 წლამდე ამ ფესტივალზე იგი წარუძღვება მოცარტის ოპერებს "დონ ჯოვანის", "ჯადოსნურ ფლეიტას", "ასე იქცევა ყველა". "ვიმედოვნებთ, რომ "ფიგაროს ქორწინებას" ლონგბორო კიდევ ერთ სიცოცხლეს აჩუქებს, საოპერო ვარსკვლავია დირიჟორი ჯანლუკა მარჩიანო, რომელმაც ორკესტრის ინსტრუმენტები ისე ააჟღერა, თითქოს ისინიც მღეროდნენ მოცარტის მუსიკას. გასაკვირი არ არის, რომ მომდევნო ორი წელიწადი გასტანს ამ მაესტროსთან თანამშრომლობა"  - წერდა "ოქსფორდ თაიმსი".
გაისად ჯანლუკა მარჩიანო დიდ ბრიტანეთში Grange Park ფესტივალზე იდირიჟორებს "ტოსკას", დედოფალ ელიზაბეტის დარბაზში წარუძღვება "ტრავიატას", სერბეთის ეროვნულ ოპერაში გამართავს სიმფონიური კონცერტების ციკლს. 2012 წელს კი დაგეგმილია დირიჟორის დებიუტი ოვიედოს (ესპანეთი) ოპერის თეატრში "ტურანდოტით".
მარკ ჰელერი მსოფლიოს ცნობილი საოპერო თეატრების ხშირი და სასურველი სტუმარია, მართავს კონცერტებს მსოფლიოს ცნობილ საკონცერტო დარბაზებში. ამერიკელი ტენორის მარკ ჰელერის თავბრუდამხვევი კარიერა გასაოცარი სისწრაფით განვითარდა. იგი მსოფლიო საოპერო სცენების ამომავალი ვარსკვლავია.
მარკ ჰელერის კარნეგი ჰოლში გამართულმა სოლო კონცერტმა ყველაზე სიტყვაძუნწი კრიტიკოსებიც კი აალაპარაკა. ამ დებიუტის შემდეგ იგი დიდი წარმატებით მღერის ამერიკის სხვადასხვა თეატრებში: მიჩიგანის,  ბალტიმორის, არიზონას, მინესოტის, ნოქსვილის ოპერის თეატრებში.
მარკ ჰელერის გამორჩეულ გამოსვლებს შორის აღსანიშნავია: ლინკოლნ ცენტრში ვერდის "რეკვიემის" ბრწყინვალე შესრულება, დებიუტი ტან დუნის ოპერაში "პირველი ოპერატორი" (მეტროპოლიტენ ოპერა), სადაც იგი პარტნიორობას უწევდა პლასიდო დომინგოს, ალფრედის პარტიის შესრულება ოპერაში "ტრავიატა" ჰალეს საოპერო თეატრში, დონ ოტავიოს პარტიის შესრულება ოპერაში "დონ ჯოვანი" პალმ ბიჩის ოპერის თეატრში, კანადური დებიუტი კვებეკის ფესტივალზე ვედემონტის პარტიით ოპერაში "იოლანტა", ტიბალდის პარტიის შესრულება ოპერაში "რომეო და ჯულიეტა" ანა ნეტრებკოსა და რობერტო ალანიასთან ერთად.
მომღერლის რეპერტუარი მოიცავს შემდეგ საოპერო პარტიებს: რუდოლფი, პინკერტონი, კავარადოსი, ჰერცოგი, კალაფი, ალფრედი, რიკარდო, დონ ხოზე, რომეო, დე გრიე და სხვა.
უკან დაბრუნება
დასაწყისი | მუზეუმი | აფიშა | ადმინისტრაცია | ოპერა | ბალეტი | მხარდაჭერა | კონტაქტი | მომხმარებელთა ელ. ფოსტა

History of creation After Verdi had staged 'Rigoletto', he returned to Busseto in 1850 with the aim to start working upon a new opera, 'Il trovatore'. Drama of the same title, on the basis of which the synopsis of the opera was created, has been the first serious charge of the Spanish Dramaturge Antonio Garcia Gutierrez. The romantic drama 'Il trovatore' was staged in Madrid in 1836. The drama fascinated Verdi with its revolutionary soul, boldness, acute scenic passages, all of which where so familiar to the composer himself. In order to create the synopsis Verdi has renewed his correspondence with Salvatore Camarano, with whom he had active creative links in the past. The composer wasn't satisfied by the first variant of the plot as he believed that it was better to refuse the plot at all unless it is possible to realize it on the opera stage. On the 9th April 1851 Verdi wrote: 'I think several scenes lack the force of the primary influence and originality, and, first of all, Azucena has lost her exceptional charm'. Verdi has started writing libretto of the opera himself and has written very detailed instructions to the important episodes of the opera, on the basis of which Camarano has continued his work. The joint work of the composer and the librettist has lasted for a long time. This fact was conditioned by various subjective and objective causes, too: on the 13th June 1851 the composer's mother, Luija Utini Verdi passed away and Verdi ceased at all working upon the opera. The composer was suppresses also by the regime of the political reaction in the country after the revolution, which was followed by a wave of arrests and repressions. Censorship became more strict, which directly touched Verdi's finished opera 'Rigoletto' in that period. On 1st December 1851 the composer wrote the letter of the following contents to his friend, the sculptor Lukardi: 'These impresarios do not understand that if the opera is not staged entirely, as the author has plotted it, then it is better not to stage it at all. They do not know that transposition of numbers and scenes generally end in fiasco. Imagine what results when the plot itself is changed... What should you say if the face of one of your beautiful statues were covered by a black mask?!' Despite Verdi's efforts 'Rigoletto' was staged in Rome in 1852 in a very altered form because of the demands of censorship. It was very hard for the composer to bear. He has spent several months in Paris in 1852 and only in March did he return to the libretto. Under these conditions it was very difficult for Verdi to work upon the plot of 'Il trovatore'. In this period the composer has experienced another misfortune: Camarano, having not yet finished the libretto, died. On the 5th August 1852 Verdi wrote to the admirer of his music, a friend of Camarano's, 'I cannot express my grief. I was informed of his death not from a friendly letter, but from an insensate theatrical newspaper. You loved him like I did and you will understand the part which I wasn't able to express, poor Camarano, what a great loss...' Libretto was finished by a young poet, Bardaret and only in autumn of 1852 Verdi has started working upon the opera itself, which he has finished in just several months. The premiere of the opera was staged in the Apollo Theatre in Rome on the 19th January 1853. In those days the river Tiber has flooded roads to the theatre, though there was such a great desire to see and listen to Verdi's new opera that the crowd of people has rushed to the gates of the theatre since nine o'clock in the morning. Premiere of the opera has been utterly successful. During his work upon the opera, after having suffered many dramatic and tragic events Verdi has sent a very pessimistic letter to one of his friends on 29th January 1853: '... people say that the opera is very morose and many heroes die in it, but, at last, the life is, too, full of death, isn't it?!.' Very soon the opera was staged in Paris, London, St. Petersburg and other cities of Europe.
Il Trovatore – Synopsis
Part One
Civil War is raging throughout Spain. A group of Nationalist soldiers is on night duty, guarding the palace where Leonora resides. She is the intended of their General, Count di Luna. They talk about him and entertain each other with macabre story telling. Ferrando, their senior officer, remembers the night that the infant brother of di Luna's was threatened by an old woman, and how she was then burned at the stake as a witch. From the flames old woman had screamed to her daughter to avenge her death, and shortly afterwards Di Luna's brother had disappeared. Although years ago, Ferrando says he will never forget the woman's face. Outside the palace grounds Leonora explains to her companion Inez that she has fallen in love with and come to meet a singer, Manrico. This meeting is interrupted by di Luna. He realises that his rival for Leonora's love is also a leader of the civil war and the two men fight. A group of Republican fighters is lead by a woman, Azucena. As she tends Manrico's wound we discover that he could have killed di Luna in the fight but decided to spare him. Azucena tells the same story as Ferrando in the first scene, that she kidnapped the young Count di Luna's brother in revenge. We learn it was her mother who was burned at the stake and that in the confusion that night, her own baby had been thrown on the fire, a tragedy she still lives with. Word comes that Leonora has decided to escape the conflict, believing that Manrico died in the fight with di Luna. Manrico rushes off to stop her. Count di Luna also believes Manrico to be dead and plans to kidnap Leonora to force her to stay with him. As he attempts to do so, Manrico and his men appear. They overwhelm di Luna'soldiers and escape with Leonora.
Part Two
The Count's troops prepare to attack the building where Leonora and Manrico are now staying. Azucena is arrested and brought in and immediately recognised by Ferrando as the woman who kidnapped the Count's brother. Di Luna plans the same fate for her as her mother. Manrico and Leonora plan to marry in haste, but Ruiz brings news that Azucena is captured. As the flames can be seen preparing for Azucena's execution, Manrico and his fighters rush off to save her.
Part Three
Count di Luna has captured Manrico, and Leonora offers herself to the Count in exchange for Manrico's life. When he agrees she poisons herself. Meanwhile in the prison, Manrico and Azucena comfort each other.
Leonora arrives to free Manrico, who is angry to think she should 'sell herself' to release him. As the poison takes effect he realises the sacrifice she has made. In the closing seconds, di Luna realises what Leonora has done and orders Manrico's immediate execution.
As Azucena watches Manrico die she screams to di Luna, "You have killed your brother".
Vernon Mound
Vernon is currently Head of Music Theatre for the Gothenburg University where he was in 1996 made Professor, having directed several opera and musical performances there. Now he is in charge of the education of 20 students and their productions. He is also a freelance director of both opera and musicals with a varied international career from Australia to Russia and Europe. In 2006 his freelance work takes him from Tbilisi where he will stage ILTROVATORE to GIANNI SCHICCI in Umbria and SWEENEY TODD in Sweden's Karlstad. Examples of his work includes highly successful major productions of LES MISERABLES and MISS SAIGON all over Scandinavia. For the Norwegian National Opera, ANDREA CHENIER and HANSEL AND GRETEL. For the Gothenburg Opera he directed MANON LESCAUT. In Kazan he directed Bizet's PEARL FISHERS. Vernon started his career with a Batchelor of Music degree from London University as a pianist and singer. He went on to work for most of the UK opera companies in various jobs from company manager for The Scottish Ballet to resident director for The Royal Opera House, Covent Garden. His work in vocational training has taken him to many similar establishments all over Scandinavia and Europe. He was previously head of drama at the Royal College of Music in London. In 2004 he created, and is Artistic Director of MUSIC THEATRE FOR YOUTH, Ireland's only national organization providing such training. The company is now thriving with Arts Council support. Currently his productions of EVITA in Darmstadt and PEARL FISHERS in the Netherlands are being performed regularly.
CHRIS deWILDE
Chris has worked with Vernon Mound on several productions, including Nine in Malmo, Sweden, and Such Sweet Thunder and The Late Sleepers - two new musicals at Newcastle Theatre Royal. Later this year they will collaborate on Sweeney Todd in Karlstad, Sweden. Recent designs in Britain include Cyberjam (Queen's Theatre) and Nixon's Nixon (Comedy Theatre) in London's West End, Straker Sings Brel (King's Head), Love, Lust and Loss (Battersea Arts Centre), Queer Counsel (Croydon Warehouse and tour), Ceremony of Carols/Winter Words (Streetwise Opera at New College Chapel, Oxford), a retelling of the story of The Magic Flute for children, and five showcase productions for the annual Musical Voices season at Greenwich Theatre in London. Previous designs include a production of Crazy For You with a cast of 250 in which 60 chorus girls emerged from a limousine, and a full scale production of The Cunning Little Vixen in a barn in the English countryside. Chris previously worked for many years as a Production Manager in Britain, overseeing a wide variety of productions including 8 major shows in the West End, 17 national tours, 34 productions for the Royal Shakespeare Company and three seasons for Almeida Opera.