შექმნის ისტორია ოთარ თაქთაქიშვილის - საოცრად რაფინირებული ინტელექტისა და კულტურის, უჩვეულო ნიჭისა და შემოქმედებითი ტემპერამენტის მქონე ხელოვანის, ქართული მუსიკის დიდოსტატის საკომპოზიტორო მემკვიდრეობა, ჭეშმარიტად მაღალმხატვრული მოვლენაა. კომპოზიტორის მუსიკალური მეტყველება, აზროვნება ხალასი და მეტად თავისებურია, რაც უწინარესად, განაპირობა თაქთაქიშვილის თვითმყოფმა მიდგომამ ქართული ხალხური და პროფესიული მუსიკის მიღწევების სინთეზირებასთან და თანამედროვე პრიზმაში გარდასახვის ინტელექტუალურმა უნარმა. ხალხურის, ეროვნულის სწორი აღქმა და შემოქმედებითი გაცისკროვნება - ეს არის ოთარ თაქთაქიშვილის უმთავრესი მხატვრულ-იდეური ხარისხი, რითაც აიხსნება მისი შემოქმედებითი დრამატურგიის თავისებურება. ოთარ თაქთაქიშვილის ჟანრულად მრავალფეროვან საკომპოზიტორო მემკვიდრეობაში დემონსტრირებულია მისი მკვეთრი ინდივიდუალურობა, სტილის ორიგინალობა, მყარი შემოქმედებითი პრინციპები. მისი შემოქმედებითი სახის ძირითადი შტრიხებია - ეროვნულობა, ტრადიციულობა, ნოვატორობა. ოთარ თაქთაქიშვილის შემოქმედებამ მაღალმხატვრული ღირებულებებით, ქართველ კლასიკოს კომპოზიტორთა და განსაკუთრებით, ზაქარია ფალიაშვილისეული ტრადიციების გაგრძელებით განსაკუთრებული ადგილი დაიკავა ქართული მუსიკის ისტორიაში. გამორჩეული იყო ოთარ თაქთაქიშვილის მოღვაწეობა არა ოდენ როგორც კომპოზიტორისა, არამედ ნაყოფიერი იყო მისი პედაგოგიური, საშემსრულებლო მოღვაწეობაც, - როგორც დირიჟორი, ის ითვლებოდა საკუთარი ქმნილებების საუკეთესო ინტერპრეტატორად. თვალსაჩინო იყო ოთარ თაქთაქიშვილის ღვაწლი საზოგადოებრივი ცხოვრების ასპარეზზეც - ის იყო საბჭოთა კავშირის კომპოზიტორთა კავშირის მდივანი, "საერთაშორისო მუსიკალური საბჭოს" (პარიზი) პრეზიდიუმის წევრი, თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიის რექტორი (1962-1965), საქართველოს კულტურის მინისტრი (1965-1983) და ა. შ. ოთარ თაქთაქიშვილის პირველი ოპერა "მინდია" დაიწერა ვაჟა-ფშაველას პოემის "გველისმჭამელის" მოტივებზე. "მინდია" პრაქტიკულად პირველი ოპერაა, რომელშიც შესატყვისი მაღალმხატვრული ასახვა ჰპოვა დიდი ქართველი მგოსნის პოეზიამ. ოპერაში განზოგადებულად არის წარმოჩენილი კაცთმოყვარეობის ჰუმანისტური და პატრიოტული თემა, შეუდარებელი ლირიკა, თუმცა, უწინარესად, ხორცშესხმულია მინდიასა და ბუნების უჩვეულო კავშირის ნიჭის მოტივი. ოთარ თაქთაქიშვილისეულ კონცეპტუალურ ხედვაში აქცენტირებულია განვითარების რამდენიმე მიმართულება - პატრიოტული, ლირიკული, ფსიქოლოგიური. ქართული მუსიკის ისტორიკოსები სამართლიანად მიიჩნევენ, რომ ზაქარია ფალიაშვილის ოპერებში დამკვიდრებული ეროვნული საოპერო კლასიკის ტრადიციათა ღირსეულ გაგრძელებად იქცა 1961 წელს განსხეულებული ორი ქართული ოპერა - შალვა მშველიძის "დიდოსტატის მარჯვენა" და ოთარ თაქთაქიშვილის "მინდია". ამ უკანასკნელის პრემიერა გაიმართა 1961 წლის 21 ივლისს თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრში (პრემიერა მიეძღვნა ვაჟა-ფშაველას დაბადებიდან 100 წლისთავს), დამდგმელი დირიჟორი იყო ოდისეი დიმიტრიადი, დამდგმელი რეჟისორი - დიმიტრი ალექსიძე, დამდგმელი მხატვარი - ფარნაოზ ლაპიაშვილი. "მინდიაში" დაუნჯებულმა მუსიკალურმა ღირსებებმა განაპირობა ოპერის ხანგრძლივი და შთამბეჭდავი სცენური სიცოცხლე. "მინდიას" შემდგომი დადგმები განხორციელდა სხვადასხვა ქალაქების საოპერო სცენებზე - ერევანში, მინსკში, ტარტუში, რიგაში, ზაარბრიუკენში, ოლომოუცში, მოსკოვში, ქუთაისში, მაინინგენში, კოშიცეში. თბილისში ოპერა მეორედაც დაიდგა (ოდისეი დიმიტრიადის, სიმონ შტეინის, მამია მალაზონიას და მურმან ლომთათიძის ხელდასმით). ოთარ თაქთაქიშვილის "მინდიას" საუკეთესო შეფასებას აძლევდნენ ცნობილი, ავტორიტეტული მუსიკოსები, რასაც ქვემოთ მოყვანილი ფრაზებიც ცხადყოფს: "მინდია" ჭეშმარიტი ნოვატორობის მკაფიო ნიმუშია, რომელიც ორგანულად არის ამოზრდილი წარსულის გამოცდილების გაბედულ, შემოქმედებითად აქტიურ ათვისებასა და განვითარებაზე დაფუძნებული ჩანაფიქრის ორიგინალობაზე. მუსიკა მიედინება უწყვეტ ნაკადად, ყველაფერი ხალასი და ბუნებრივია. ავტორისეული მგზნებარე, მღელვარე მეტყველება გატყვევებთ თავისი განუმეორებელი ძალით... "მინდიას" მუსიკა გაჯერებულია გამოთქმის გულწრფელობით, იგი ცოცხალია!.." "სოვეტსკაია კულტურა". 1963 წ. 21 მარტი "აღფრთოვანებული ვარ თაქთაქიშვილის ოპერით "მინდია". დიმიტრი შოსტაკოვიჩი "ოთარ თაქთაქიშვილმა "მინდიაში" ოსტატურად შეასხა ხორცი დიდი ქართველი მგოსნის რთულ ფსიქოლოგიურ ჩანაფიქრს. თაქთაქიშვილის დიდი საკომპოზიტორო კულტურა ოპერის ყოველ ტაქტში შეიგრძნობა". არამ ხაჩატურიანი "მინდია" - ჩვენი საოპერო მუსიკის დიდი მონაპოვარია, ემოციურად კაშკაშა, მძლავრი, ოსტატობის თვალსაზრისით ბრწყინვალე". დიმიტრი კაბალევსკი "მინდია" - უდიდესი იდეურ-მხატვრულად მწყობრი და აღნაგი ნაწარმოებია. ოპერა ერთიან მუსიკალურ ტილოდ აღიქმება". ლუდმილა პოლიაკოვა "მინდია გამოირჩევა მთლიანობით, დახვეწილი დრამატურგიითა და მუსიკის თვითმყოფობით. მისი მიმზიდველი მხარეა ლირიკული სიწრფელე, დრამატული ცხოველმყოფელობა". გივი ორჯონიკიძე "უდავოა, რომ ზაქარია ფალიაშვილისა და ვიქტორ დოლიძის კლასიკური ოპერების შემდგომ ხანაში "მინდია" ყველაზე წარმატებული და მხატვრულად ძლიერი ქართული ოპერა იყო და მისი სცენური ცხოვრების სამომავლო პერსპექტივებიც საიმედოდ გვესახება". გულბათ ტორაძე "ოთარ თაქთაშვილის "მინდიამ" თავიდანვე მასობრივი პოპულარობა მოიპოვა... ამ მღელვარე ოპერა-პოემაში ვხედავთ კლასიკური და თანამედროვე ოპერების ხერხების სანიმუშო ჰარმონიულობას... ოპერაში სრული მხატვრული დამაჯერებლობით გაიხსნა ვაჟას თვით არსი ჰუმანიზმისა და იგი უშუალოდ გამოჩნდა თანადროული ეპოქის ჰუმანიზმის შუქზე. ამაშია ოპერა "მინდიას" თანამედროვე მნიშვნელობა". ანტონ წულუკიძე
მოკლე შინაარსი
შორეთიდან შინ დაბრუნებულ მინდიას სიხარულით ეგებება საკუთარი სოფლის ბუნება. მინდია ბედნიერია მშობლიური მთების ხილვით. განგებამ მინდია ჯადოსნური ძალით დააჯილდოვა, მას ესმის ცხოველებისა და ფრინველების ენა, წვდება მთის ექოს და ჩანჩქერის ხმაურის ფარულ აზრს, იცის რაზე საუბრობენ მაღალი მთები და რას უმღერიან მწვანე მინდვრები. მინდორში ჩაძინებულ მინდიას შეამჩნევენ თანასოფლელი გოგონები, რომელთა შორის მინდიას სატრფო _ მზიაც არის. როგორც კი გოგონები მძინარე ყმაწვილში მინდიას შეიცნობენ უმალ სოფელში გარბიან, რათა ყველას ამცნონ გმირი მინდიას დაბრუნება. სოფლელები სიხარულით ეგებებიან მინდიას. მინდიას მამა - ხევისბერი - განრისხებულია, იგი ვაჟიშვილს უამბობს მათი ოჯახის თავზე დატრიალებული უბედურების შესახებ _ ჩალხიამ ხომ მინდიას ძმა გამოასალმა სიცოცხლეს. ხალხი მთიელთა წმიდათა წმიდა ვალის აღსრულებას მოითხოვს მინდიასგან. სოფლის ადათის თანახმად, მინდიამ ძმის მკვლელის სისხლი უნდა აიღოს და ჩალხია მოკლას. ჩალხია მზად არის ხმალი იშიშვლოს და მინდიას შეერკინოს. ჩალხიას ძლიერ უყვარს მზია და მინდიას ძმაც მზიას სიყვარულის გამო გაიმეტა მოსაკლავად. ხალხი შურისძიების წყურვილით არის აღსავსე, მინდიას კი არ ძალუძს ადამიანის სიცოცხლის ხელყოფა. ბუნება უკრძალავს თავის რჩეულ მინდიას ადამიანის კვლას. ძმის სიკვდილი დიდი დანაკლისია მინდიასთვის, მაგრამ სოფლის ძველ ადათს მეტად აღარ სცემს პატივს. მისი აზრით, ამდენი სისხლის აღებამ სამშობლოს უამრავი ვაჟკაცი გამოაცალა ხელიდან. სოფლელები კი ფიქრობენ, რომ მინდია გალაჩრებულა. უეცრად ხალხში შიკრიკი შემოიჭრება და თანასოფლელებს ყოველი მხრიდან მტრის შემოსევის ამბავს ამცნობს. მთიელები იარაღს ისხამენ და მტრის დასახვედრად ემზადებიან. სათავეში მათ მინდია ჩაუდგება. ბრძოლის ველთან ახლოს ბნელ ღამეს მინდიას მზია მიაკითხავს. ჩალხიას ბრაზი ახრჩობს, რადგან მინდია, რომელიც ომში გმირობის მაგალითს იძლევა, ძმის მკვლელთან ორთაბრძოლაზე უარს აცხადებს. ჩალხიას აკვირვებს მინდიას საქციელი. გამარჯვებული მთიელები შინ ბრუნდებიან. ხევისბერი სასიკვდილოდ არის დაჭრილი. მისი უკანასკნელი თხოვნა შვილისკენ არის მიმართული, რომელმაც არ უნდა უღალატოს სისხლის აღების ძველ ადათს. თანასოფლელები და მზიაც მოითხოვენ მინდიასგან ადათის აღსრულებას. ჩალხიაც ძლიერ ესწრაფვის ორთაბრძოლას და ხმალს იშიშვლებს. მინდია იძულებულია თავი დაიცვას. ორთაბრძოლის დროს მინდია სასიკვდილოდ დაჭრის ჩალხიას. მომაკვდავ ჩალხიას საზარელი ბრალდება აღმოხდება, იგი აღიარებს, რომ მკვლელია, მაგრამ მკვლელს უწოდებს მინდიასაც. შეძრწუნებული მინდია იქაურობას გაეცლება. მინდიას აღარ უღირს ამ ქვეყნად ცხოვრება... და მაინც, ბუნება მიუტევებს თავის საყვარელ შვილს ცოდვას და დაუბრუნებს ჯადოსნურ ნიჭს. |

History of creation Otar Taktakishvili is an artist of the surprisingly refined intellect and culture, unusual gift and creative temperament, the true great master of the Georgian music. The composer's heritage is a highly artistic phenomenon truly. The composer's musical speech, his thinking is natural and original, the fact, which is, above all, conditioned by Taktakishvili's original approach to the synthesis of achievements of Georgian folk and professional music and by his intellectual ability to transform it into the modern prism. The correct perception of feature characteristic to folk or national phenomena and its creative transformation: this is Taktakishvili's principal artistic and ideal quality, this explains the features of his creative dramaturgy. In Otar Taktakishvili's musical heritage, so various in genres, there is evidently demonstrated his distinct individuality, originality of style, his solid creative principles. Main features of his creative image are: nationality, traditional and innovative aspects. Otar Taktakishvili's heritage by its highly artistic values, by its continuation of the traditions of Georgian classic composers and, mainly, those of Zakaria Paliashvili, has occupied a special place in the history of the Georgian music. The above-said is expressed by means of the deep mastering of the achievements of national and common European music, by means of elevating them to the new stage of cognition and development. Otar Taktakishvili was outstanding not only as a composer, but also as a pedagogue and performer. As a conductor, he was believed to be the best interpreter of his own creations. Otar Taktakishvili was a very active figure in those times' social life, too: he was the secretary of the Composers' Union of the USSR, member of the presidium of The International Music Council (Paris), Rector of the Tbilisi Ivane Sarajishvili State Conservatoire (1962-1965), Minister of Culture of Georgia (1965-1983), etc. Otar Taktakishvili's first opera, "Mindia" was written after the poem of Vazha-Pshavela, "Gvelismchameli" ("The Snake-eater"). Practically, "Mindia" is the first opera, where the poetry of the great Georgian poet has found a relevant reflection. In the opera there are represented in a generalized manner the humanistic theme of love of fellow-man and the patriotic theme. The opera abounds with unique lyrics, though, above all, there is realized the motive of Mindia's unusual gift to relate with the nature. In Otar Taktakishvili's conceptual vision there are accentuated several direction of development: patriotic, lyrical, psychological. Historians of the Georgian music righteously believe that two Georgian operas, which appeared in 1961, namely, Shalve Mshvelidze's "The Great Master's Hand" and Otar Taktakishvili's "Mindia", represent a worthy continuation of the traditions of the national opera classics, set in Zakaria Paliashvili's operas. The premiere of the opera has presented in the Tbilisi Theatre of Opera and Ballet on 21 July 1961 (The premiere was devoted to Vazha-Pshavela's 100th anniversary). The performance was directed by Odyssey Dimitriadi, its staging painter was Parnaoz Lapiashvili. Musical virtues, found in "Mindia", have caused the long-lasting and impressive scenic life of the opera. Future performances of "Mindia" were implemented on opera stages of various cities: in Erevan, Minsk, Tartu, Riga, Saarbruecken, Olomouth, Moscow, Kutaisi, Mainingen, Koshitse. Otar Taktakishvili's "Mindia" has received the best references from famous, authoritative musicians, the fact which is evidently seen from the lines below: ‘"Mindia" is the distinct example of the true innovation, which is organically grown out of bold, creatively active assimilation of the past experience and is original by its plot based on the development of this experience. The music flows as a non-stop flux, everything is authentic and natural. The author's excited, charged speech captivates you by its unique force… Music of "Mindia" is saturated by the frankness of its expression, it is alive!.." "Sovetskaya Kultura". 21st March 1963 ‘I am ravished by the Taktakishvili's opera "Mindia"' Dimitri Shostakovitch ‘In "Mindia" Otar Taktakishvili has cast a masterly realization of the complex psychological plot of the great Georgian poet. Taktakishvili's great composing culture is felt in every single bar of the opera'. Aram Khachaturian ‘"Mindia" is the great achievement of our opera music, emotionally dazzling, powerful, brilliant in terms of mastership'. Dimitry Kabalevski ‘"Mindia" is a piece of the greatest ideal and artistic force, integral and assembled work. The opera is perceived as one unified musical canvas'. Liudmila Poliakova ‘"Mindia" stands out by its integrity, sublime dramaturgy and original music. Its attractive aspect is its lyrical frankness, dramatic authenticity.' Givi Orjonikidze ‘It is doubtless that in the age following to the classic operas by Zakaria Paliashvili and Victor Dolidze, "Mindia" was the most successful and artistically sophisticated Georgian opera and we do think that the future of its stage life is very hopeful'. Gulbat Toradze ‘Otar Taktakishvili's "Mindia" has gained wide popularity ever since its appearance… In this exciting opera-poem we can see model harmoniousness of classic and modern means of opera… In this opera the very essence of Vazha-Pshavela's humanism has been revealed with complete artistic force of credibility. This is the modern importance of the opera "Mindia". Anton Tsulukidze
After a long period of absence mountaineer Mindia comes back to his native country. Sounds of nature are glad to meet him. Mindia's heart raptures at the sight of his native mountains. He knows the secret language of animals and birds, understands the echo of rocks and the noise of water falls. Mindia knows what the high mountains are thinking about, what green fields are singing about. Mindia is lying on the grass, the whole nature is caressing its son. The girls surround sleeping Mindia. Mzia, Mindia's sweetheart is among them. The girls recognize Mindia, immediately run back to the village to make everybody know that hero Mindia has returned back. After a long separation the lovers meet. The whole village directs itself toward Mindia, led by Khevisberi, the head of village. Khevisberi is the messenger of bad news while Mindia's absence - Mindia's brother was killed by mountaineer Chalkhia. People summon Mindia to fulfill his sacred duty - to kill Chalkhia according to the law of blood feud. Chalkhia is ready to fight with Mindia. He loves Mzia very much. He killed Mindia's brother because he prevented him from loving Mzia. People are waiting for a terrible vengeance. Mindia doesn't want to kill the man. The reason of it is that because of blood revenge many good warriors died and it weakened their country. Brother's lost is a great grief for Mindia, but he is against blood feud. Everybody thinks that he is coward. Suddenly the sounds of bell are heard. A messenger brings the news that their village is surrounded by the enemies. Khevisberi summons mountaineers to fight against the common enemy. Mindia directs himself towards the mountains with other mountaineers. It is dark night. Love has brought Mzia in the field. Mindia has stolen time for love in such a bloody war. But it is time of parting, the duty is to be fulfilled. Chalkhia is wandering in the mountains. The leader of detachment is coward Mindia, who refused to fight against his brother's murderer but has become a hero of this war. But if he is hero, why he refused to fight Chalkhia? Chalkhia desires to avenge for his insulted honour and love. The motherland is saved. Mountaineers return back and throw the enemy's flag at Mindia's feet. Mindia's father is wounded. He has only one wish before death - to take blood revenge. Mzia and people demand from the hero to take blood revenge. Chalkhia is approaching Mindia, but Mindia has already decided not to kill him. Chalkhia at last attacks him. Now Mindia is obliged to defend himself. Mindia begins to attack. Mindia hears the sound of invisible nature which asks Mindia not to kill his enemy. At the climax of the battle Mindia at once thrusts the sword into Chalkhia's heart. Mindia hears Chalkhia's words - I've been a murderer, but now you are a murderer. Mindia quits the place and goes away. As soon as Mindia, full of grief and anguish, appears, the nature becomes silent. Mindia doesn't understand any more the language of the nature. He is not worth of living any more. Finally the mother nature pardons her beloved son and gives him back his unique gift.