სცენოგრაფი და კოსტიუმების მხატვარი: მაურიციო ბალო
„კარლოს მეხუთის საფლავის მარმარილოს ქვა, სპექტაკლში, მთავარ გმირადაა ქცეული. მარმარილო, რომლის კედლებშიც ვითარდება მოვლენები, სრულიად ცივია, მაგრამ, ამავდროულად, დიდი ვნებებით შეპყრობილი...
...ეს „დონ კარლოსი“ აბსოლუტურად წარმატებული დადგმაა. ჩვენ ვხედავთ სპექტაკლს, სადაც ვიზუალური მხარე ყოველგვარი ძალდატანების გარეშე მიყვება მუსიკალურ პარტიტურას.
წარმოდგენა სრულად წარმოაჩენს მუსიკასა და ტექსტში არსებულ დრამატიზმს... დამდგმელები აცოცხლებენ ამ ბრწყინვალე ნაწარმოებს, წარმოადგენენ რა მეთექვსმეტე საუკუნის ესპანეთის ბნელით მოცულ სამეფო კარს და ინკვიზიციას“.
ჯორჯო დე მარტინო, ჟურნალი „Sipario“, 22 აპრილი, 2017
დონ კარლოსი, ესპანეთის უფლისწული, ფიქრობს ელიზაბეტაზე, რომელიც უყვარს და რომელზე დაქორწინებასაც აპირებდა, მაგრამ, სამეფოს ინტერესების გამო ახლა ის მამამისის, მეფე ფილიპე მეორის ცოლია. დონ კარლოსი თავის დარდებს როდრიგოს, პოზას მარკიზს, რომელიც არწმუნებს პრინცს, მთელი ძალისხმევა ჩაგრული ფლანდრიელი ხალხის დაცვას მოახმაროს.
პრინცესა ებოლი და დედოფლის  სხვა ფრეილინები თავისუფალ დროს სიმღერაში ატარებენ. მათი მხიარულება მთავრდება დედოფალ ელიზაბეტას გამოჩენით, რომელიც თავისი სევდის დაფარვას ვერ ახერხებს. როდრიგო დაარწმუნებს მას დათანხმდეს და მიიღოს დონ კარლოსი. ინფანტი დედოფალს უყვება, როგორ იტანჯება ფლანდიელი ხალხი, მაგრამ მათთვის მშველელი ხელის გაწვდენის ნაცვლად, როგორ ვერ მორევია მისდამი ვნებას. ელიზაბეტა ცდილობს, დაამშვიდოს პრინცი, მაგრამ მისდამი თავის სიყვარულსაც ვერ მალავს. მოგვიანებით, მეფესთან პირადი აუდიენციისას როდრიგო აფრთხილებს მას, შეარბილოს თავისი მმართველობის სისასტიკე. მეფეზე დიდ შთაბეჭდილებას ახდენს როდრიგოს გულწრფელობა, მაგრამ ყველაზე მეტად აღელვებს ეჭვი, რომ შესაძლოა მის შვილსა და დედოფალს შორის სასიყვარულო ურთიერთობა არსებობდეს, ამიტომ, როდრიგოს სთხოვს, თვალი ეჭიროს მათზე.
დონ კარლოსის სიყვარულში დარწმუნებული პრინცესა ებოლი მას ანონიმურ ბარათს უგზავნის და საღამოს, დედოფლის ბაღში საიდუმლოდ შესახვედრად იწვევს. დონ კარლოსს ჰგონია, რომ ბარათი ელიზაბეტასგანაა და შესახვედრად მიიჩქარის, მაგრამ, გაუგებრობა მალევე ირკვევა. სასტიკად შელახული სიამაყე პრინცესას შურისძიებისკენ უბიძგებს.
როდრიგო სთავაზობს დონ კარლოსს, ნებისმიერი საიდუმლო დოკუმენტი, რაც გააჩნია, მას მიაბაროს შესანახად. ატოჩის ღვთისმშობლის ტაძრის მოედნის შუაში კოცონი გიზგიზებს და აუტოდაფეზე დასასწყებად ხალხი იკრიბება. აქვე არიან ფლანდრიელი დელეგატებიც. როდესაც რამდენიმე განსასჯელს კოცონზე დასაწვავად გაგზავნიან, დონ კარლოსი მამის წინაშე ფლანდრიელთა თავისუფლებისთვის შუამდგომლობს. ფილიპე მეორე უარობს, მოუსმინოს შვილს. მოთმინებადაკარგული დონ კარლოსი მამაზე ხმლით გაიწევს, მაგრამ, მას სწრაფად განაიარაღებს როდრიგო.
გვიან ღამით, თავის პალატებში, ფილიპე მეორე ღრმა ფიქრებს მოუცავს: ელიზაბეტას არ უყვარს იგი. თუ გადაწყვეტს, რომ შვილი სიცოცხლეს გამოასალმოს, მოისურვებს თუ არა დიდი ინკვიზიტორი მისთვის ამ ცოდვის შენდობას? თანაც, დონ კარლოსის ეს „დანაშაული“ არაფერია ფლანდრიელების თავისუფლებისადმი კადნიერ მოწოდებასთან შედარებით, რომელიც როდრიგომ გააჟღერა, ამიტომ, სწორედ როდრიგოა ის, ვინც უნდა მოკვდეს. ფილიპე მეორე უარზეა, მისთვის ერთადერთი სანდო კარისკაცი გასწიროს.
გამოჩნდება ელიზაბეტა: მისი ძვირფასეულობის ზარდახშა ვიღაცამ მოიპარა. ირკვევა, რომ ზარდახშა მეფეს აქვს და ქალს მის გახსნას უბრძანებს. სამკაულებს შორის დონ კარლოსის მინიატურული პორტრეტია. ღალატში დადანაშაულებული დედოფალი გონებას კარგავს. მას ხელს შეაშველებს პრინცესა ებოლი, თავადაც თავზარდაცემული, რადგან მეფისთვის ზარდახშის გადაცემა მის სინდისზეა. მას მერე, რაც დანაშაულს აღიარებს, შეძრწუნებული დედოფალი უბრძანებს მას, დატოვოს სასახლის კარი.
დონ კარლოსი ციხეშია. მასთან როდრიგო მოდის, რომელიც საბოლოოდ მიხვდა, რომ განწირულია, რადგან კარლოსისგან მისთვის მიბარებული საიდუმლო დოკუმენტები აღმოუჩინეს. ამის თქმისთანავე, დაქირავებული მკვლელები ზურგიდან ესვრიან მას. როდრიგო კარლოსის ხელებში კვდება.
მეფე ათავისუფლებს პრინცს, მაგრამ ის, ამჯერად, უკვე სახალხოდ ავლენს მამისადმი უპატივცემულობას. ხალხი აღშფოთებულია, ის უფლისწულს მოითხოვს. მეფეს დიდი ინკვიზიტორი ექომაგება. ხალხი უკან იხევს.
დონ კარლოსი გადაწყვეტს, დატოვოს ესპანეთი და ფლანდრიაში გაემგზავროს. მონასტრის სავანეში, ის უკანასკნელად, გამოსამშვიდობებლად ხვდება დონ კარლოსს, მაგრამ, მათდა გასაოცრად, იქვე აღმოჩნდება მეფე, რომელიც დიდი ინკვიზიტორისგან კარლოსის დასჯას მოითხოვს. დონ კარლოსი თავს იცავს და კარლოს მეხუთის საფლავისკენ იხევს. იმავე წამს, მონასტრის ჩრდილიდან გამოჩნდება ბერი. იგი გარდაცვლილი იმპერატორის აჩრდილია, მოსასხამითა და სამეფო გვირგვინით. გაოგნებულ დამსწრეთა თვალწინ, კარლოს მეხუთე ხელს ჩაავლებს და მონასტერში მიათრევს დონ კარლოსს.

Director: Cesare Lievi
“The marble tombstone of Carlos V is made the main protagonist in the production. The marble, within the walls of which events are taking place, is quite cold but at the same time full of great passions…
…This DON CARLOS is an absolutely successful production. We see the performance in which the visual side follows the musical score quite naturally and smoothly.
The performance shows at its fullest the drama contained within the musical and literary content… The producers give life to this brilliant work while showing us the gloomy royal court and inquisition of the 16th century Spain.”
Giorgio De Martino, magazine Sipario
April 22, 2017
Synipsis
Don Carlo, Infant of Spain, is thinking about Elizabeth, whom he loves and had wanted to marry, but for reasons of state is now the wife of his father, King Philip II. Don Carlo confides his thoughts with Rodrigo, the Marquis of Posa, who urges him to devote his energies instead to defending the oppressed Flemish people.
Princess Eboli and other ladies-in-waiting are passing their time singing. Their joy ends when the Queen, Elizabeth, arrives unable to hide her sorrow. Rodrigo convinces the queen to receive Don Carlo, who tells her how the Flemish are suffering, but his passion gets the better hand of him. Elizabeth tries to calm him down, but cannot hide her own love to him. Later, Rodrigo is in private audience with the king, he warns him to reign with less severity. Philip is impressed by Rodrigo’s sincerity, but is mainly concerned that there might be something between the queen and his son, and so asks Rodrigo to watch them carefully.
Princess Eboli believes that Don Carlo is in love with her and so invites him to an evening teyst using an anonymous message. Don Carlo keeps the appointment, thinking that the message is from the queen. When Princess Eboli discovers the misunderstanding, her pride is wounded and so she plans revenge.
Don Carlo makes a stand for the freedom of the Flemish when a few convicts are sent to be burnt at the stake. Philip refuses to listen to his son. Don Carlo loses his temper with his father and draws his sword, but is quickly disarmed by Rodrigo.
At night in his room, Philip is deep in thought: Elizabeth does not love him. If he decides to have Don Carlo killed, the Grand Inquisitor would be willing to pardon him. However, his son’s “crime” is a minor offence, compared to the bold aspirations of freedom for the Flemish expressed to Rodrigo: it is he who must die. Elizabeth arrives: someone has stolen her jewellery casket. The king has it and orders it to be opened: inside is a portrait of Don Carlo. Accused of adultery, the queen faints. Princess Eboli catches her, nut is herself in shock: she was responsible for handing the casket to the king. She confesses this to the queen who, horrified, orders her to leave the court.
Don Carlo is in prison. Rodrigo joins him, having finally understood that he is to be the victim. He is shot by an assassin and dies. Don Carlo is then freed by his father, but makes his contempt for the king public.
Don Carlo has decided to leave for Flanders. He bids a final farewell to Elizabeth in the cloister, but is surprised by the king, who orders the Grand Inquisitor to kill him. A monk appears from the shadows of the cloister at this point: it is Charles V, who grabs Son Carlo by the hand and, to the surprise of all, pulls him into the cloister.