ლიბრეტოს ავტორი: ანტონიო გისლანცონი
პრემიერა: 1871 წლის 24 დეკემბერი, კაიროს ოპერის თეატრი, ევროპული პრემიერა: 1872 წლის 8 თებერვალი, მილანის La scala
პრემიერა საქართველოში: 1877 წლის 15 იანვარი. თბილისის ოპერის („საზაფხულო“) თეატრი
დამდგმელი რეჟისორი და სცენოგრაფი
ფრანკო ძეფირელი
დირიჟორი
მარკო ბოემი
აიდა – ჩელია კოსტეა
რადამესი – რუდი პარკი
ამნერისი – სანია ანასტასია
ამონასრო – ჯულიო ბოსკეტი
რამფისი – ჯაკომო პრესტია
მეფე – მატია დენტი
უმაღლესი ქურუმი ქალი – გონჯა დოგანი
მაცნე – ფილიპო მიკალე
მოცეკვავე – თათა ჯაში
საქართველოს სახელმწიფო ოპერის თეატრის საოპერო და საბალეტო დასი
რეჟისორის ასისტენტი და განათების დიზაინერი: სტეფანო ტრესპიდი
კოსტიუმების მხატვარი: ანა ანი
ქორმაისტერი: შალვა შაორშაძე
დამხმარე რეჟისორები: ხათუნა ბედელაძე, თამარ გურგენიძე
ქორეოგრაფი: ცისია ჩოლოყაშვილი
სადადგმო სამსახურის უფროსი: ამირან ანანიაშვილი
კოსტიუმების მხატვრის ასისტენტი: თამარ ჩარგეიშვილი
გრიმიორი: ივანე რევაზიშვილი
სცენის მთავარი მემანქანე: გია გელაძე
სპექტაკლის წამყვანი რეჟისორები: ეკატერინე გელაშვილი, მარინა ბურჭულაძე
საიუბილეო 165-ე სეზონზე, საქართველოს სახელმწიფო ოპერა ექსკლუზიურად წარმოგიდგენთ „აიდას“ განსაკუთრებულ ვერსიას, რომლის პრემიერაც, ჯუზეპე ვერდის გარდაცვალებიდან 100 წლისთავის აღსანიშნავად, ვერდის ფესტივალზე, მისი მშობლიური ქალაქის, ბუსეტოს საოპერო თეატრში ლეგენდარულმა ფრანკო ძეფირელიმ დადგა.
პირველი სცენა. მემფისი, ფარაონის სასახლის დარბაზი
ახალგაზრდა მეომარი რადამესი უმაღლესი ქურუმის, რამფისისაგან იგებს, რომ აჯანყებული ეთიოპია ეგვიპტის წინააღმდეგ შეტევას ამზადებს. ახლა ღვთისმსახური ფარაონთან მიიჩქარის, რათა მას იმ რჩეულის სახელი აცნობოს, რომელიც ქალღმერთ ისიდას ნებით ჯარებს წარუძღვება. რადამესი იმედოვნებს, რომ სარდლად სწორედ მას დანიშნავენ და ომში გამარჯვება შესაძლებლობას მისცემს, აიდა - ფარაონის ასულის, ამნერისის ეთიოპიელი მხევალი, რომელიც მგზნებარედ უყვარს - გაათავისუფლოს და იქორწინოს მასზე.
ამნერისი საიდუმლოდ ინახავს რადამესისადმი თავის სიყვარულს, მაგრამ მეტოქის არსებობას გრძნობს და ხვდება, რომ ეს აიდაა.
ფარაონი სასახლეში შეკრებილთ აცნობებს, რომ ისიდას რჩეული რადამესია.  პატრიოტულ ჰიმნს ასრულებენ და რადამესს უსურვებენ გამარჯვებით დაბრუნებას. ბედნიერი სარდალი, ქურუმებთან ერთად, კორონაციის რიტუალის აღსასრულებლად ტაძარში მიემართება.
მარტო დარჩენილი აიდა ღმერთებს წყალობას ევედრება. არავინ იცის, რომ იგი ეთიოპიის ამბოხებული მეფის, ამონასროს ქალიშვილია. მას არ შეუძლია არჩევანი გააკეთოს ერთი მხრივ, მამასა და სამშობლოს, მეორე მხრივ კი - სიყვარულს შორის.
მეორე სცენა. ვულკანის ტაძარი
ქურუმი ქალები ღმერთ ფთას ადიდებენ. სანამ ისინი რიტუალურ ცეკვას ასრულებენ, ქურუმები აკურთხებენ რადამესს. რამფისი მას ეგვიპტის დაცვას ავალებს.
პირველი სცენა. ამნერისის პალატები
აჯანყებული ეთიოპია დამარცხდა და ახლა ამნერისი რადამესის დიდებით დაბრუნებას ელის. მონები ართობენ მეფის ასულს.
შემოდის აიდა. ამნერისი გადაწყვეტს გამოსცადოს ის და მის ქცევას დააკვირდეს: ჯერ აცნობებს, რომ რადამესი ბრძოლაში დაიღუპა, შემდეგ გამოუცხადებს, რომ ის ცოცხალია. ახლა იგი სრულიად დარწმუნებულია, რომ მისი მეტოქე მისივე მონა ქალია. განრისხებული ამნერისი იფიცებს, რომ შურს იძიებს და აიძულებს აიდას, მასთან ერთად დაესწროს მოახლოებულ ტრიუმფს.
მეორე სცენა. თებეს დიდი კარიბჭე
ფარაონი თავისი ამალით, და ამნერისი თავისი მონების თანხლებით, რომელთა შორის აიდაცაა, თვალს ადევნებენ რადამესისა და მისი რაზმების ტრიუმფალურ დაბრუნებას მემფისში და მათ საზეიმო მსვლელობას. ჯარს უკან ეთიოპიელი ტყვეები მოჰყვებიან. მათ შორისაა აიდას მამა, ამონასრო, რომელიც ქალიშვილს ანიშნებს, რომ არ გასცეს მისი მეფობა.
ამნერისი გამარჯვებულ სარდალს თავზე დაფნის გვირგვინს ადგამს, მეფე კი ნებისმიერი სურვილის შესრულებას აღუთქვამს.
ამონასრო,როგორც ერთ-ერთი მეთაური, ფარაონს წარუდგება და სთხოვს, შეიწყნაროს მის მიერ ძლეული ხალხი. რამფისი და ქურუმები კი მბრძანებელს ურჩევენ, არ გამოიჩინოს მოწყალება. რადამესის სურვილიც ტყვეების სასიკვდილო განაჩენის თავისუფლებით შეცვლაა. ფარაონი თანხმდება, ოღონდ მოითხოვს, აიდა და მამამისი სასახლეში მშვიდობის ნიშნად  დარჩნენ; შემდეგ კი საზეიმოდ აცხადებს რადამესს მის მემკვიდრედ და ამნერისის მომავალ ქმრად.
ნილოსის სანაპირო
მშვენიერი, მთვარიანი ღამეა. ქურუმი ქალების მშვიდი, ნაზი გალობა მოისმის ისიდას ტაძრიდან, სადაც რამფისი და ამნერისი სალოცავად შევიდნენ. ამავე ადგილას სთხოვა შეხვედრა რადამესმა აიდას და ისიც აქაა; შეყვარებულის ლოდინში იგი გაცრუებულ იმედებსა და ლამაზ სამშობლოზე დარდობს, რომლის ნახვაც აღარ უწერია. უეცრად ჩნდება ამონასრო. მან აიდას საიდუმლო ამოიცნო და მიხვდა, რომ მისი ქალიშვილი აქ ახალგაზრდა ეგვიპტელ სარდალთან შესახვედრადაა მოსული.
ამონასრო ცდილობს  მოვალეობის გრძნობა გაუღვივოს მას და მოსთხოვს,  რადამესისგან გაიგოს, თუ რომელი გზით გაემართება ეგვიპტის ჯარი ეთიოპიაზე კვლავ თავდასასხმელად, თვითონ კი იქვე იმალება.
რადამესი შემოდის და აიდას მათ მომავალ ბედნიერ ცხოვრებაზე ესაუბრება, მაგრამ აიდამ კარგად იცის, რა ძალაუფლების მფლობელია ამნერისი, რომ მისი შურისძიება არ დააყოვნებს  და ორივეს დაატყდება თავს.  იგი გაქცევას სთავაზობს შეყვარებულს, რომელიც, ხანმოკლე ყოყმანის შემდეგ თანხმდება და ჯარის ადგილსამყოფელსა და მარშრუტსაც ამხელს. სამალავიდან ამონასრო ჩნდება და თავის ნამდვილ ვინაობასაც გააცხადებს. როგორც კი შეძრწუნებული რადამესი ჩადენილს აცნობიერებს, ტაძრიდან უმაღლესი ქურუმი და ამნერისი გამოდიან, რომელთაც ყველაფერი გაიგონეს. ამაოდ ევედრება აიდა რადამესს, გაჰყვეს მას და მამამისს. საბოლოოდ, ისინი სიბნელეში უჩინარდებიან, მოღალატე სარდალი კი ამნერისსა და რამფისს ბარდება.
პირველი სცენა. დარბაზი მეფის სასახლეში
სასოწარკვეთილი ამნერისი რადამესის გადარჩენას ცდილობს, მაგრამ  იგი თანახმაა დაისაჯოს, რაკი გაიგო, რომ აიდამ და ამონასრომ მდევრებს თავი დააღწიეს. უმაღლესი ქურუმი რადამესს ბრალს სდებს ღალატისთვის და ფარაონის ნდობის ბოროტად გამოყენებისთვის. რადამესი  უარს ამბობს თავის დაცვაზე. მოღალატე მთავარსარდალს ცოცხლად დამარხვას მიუსჯიან. ამაოდ ემუდარება ამნერისი ქურუმებს, მოწყალება გამოიჩინონ, და როცა რადამესს გაიყვანენ, წყევლის მათ სისასტიკეს.
მეორე სცენა.
ქვედა ნაწილი წარმოადგენს ვულკანის ტაძრის მიწისქვეშეთს, ჯურღმულს; ზემოთ - ტაძრის ინტერიერია.
ქურუმები ბეჭდით დაახშობენ მიწისქვეშეთის შესასვლელს, რომელშიც რადამესია გამოკეტილი. მარტო დარჩენილი, იგი იმედოვნებს, რომ აიდა ბოლოსდაბოლოს უსაფრთხოდაა.
უეცრად, სიბნელეში იკვეთება სილუეტი და რადამესს ნაცნობი ხმით წარმოთქმული თავისი სახელი ესმის. ეს აიდაა, რომელიც ჯურღმულში წინასწარ დამალულა, რათა რადამესის ბედი გაიზიაროს. შეყვარებულები ემშვიდობებიან დედამიწას - სევდის ველს - და ერთად ყოფნით ნეტარნი,  აღსასრულს ელოდებიან. ზემოთ კი, ტაძარში, მგლოვიარე ამნერისი რადამესის სულს ავედრებს ქალღმერთ ისიდას.

Choreographer: Tsisia Cholokashvili
In the Jubilee 165th season, the State Georgian Opera exclusively presents a special version of Aida, which was premiered on the 100th  anniversary of Giuseppe Verdi's death at Verdi Festival, at Teatro Verdi in Busseto, Verdi's hometown staged by legendary Franco Zeffirelli.
Scene 1. A hall in the King's palace at Memphis
Radames, the captain of the Egyptian guard learns from the high priest Ramfis that rebelled Ethiopia is preparing an attack against Egypt. He has consulted the Goddess Isis, who has named the future Egyptian commander and he is now on his way to inform the king. Radames cherishes the secret hope of being appointed the commander and believes that victory in the war would enable him to free and marry his beloved Aida, the Ethiopian slave of the Princess Amneris. The King’s daughter secretly loves Radames, but she senses, that she has a rival and guesses, that it’s Aida.
The king informs everyone, that Isis’ chosen commander is Radames and all join in a patriotic anthem, wishing him victory. Overjoyed Radames makes his way to the temple to complete his coronation ritual.
Left alone, Aida prays to the gods for mercy. Nobody knows that she is the daughter of Ethiopia's king, Amonasro. She’s unable to choose between her love to Radames and her father and homeland.
Scene 2. In temple of Vulcan
The priestesses invoke the god Fthà. While they dance, the priests consecrate Radames. Ramfis orders him to protect Egypt.
Scene 1. Amneris’ chambers
Ethiopia has been defeated by the Egyptian armies and Amneris is waiting for the triumphant return of Radames. In the meantime, inside her chambers, she has her slaves to entertain the princess. Aida enters and Amneris decides to test her, saying that Radames has died in battle, afterwards saying he is still alive. Observing her reactions the Princess assures, that her own slave is her secret rival.  In a fury Amneris vows revenge and forces Aida to attend the approaching triumph with her.
Scene 2. The grand gate of the city of Thebes
The King enters with his retinue, Amneris and her slaves, including Aida, to observe Radames and his troops’ triumphal return to Memphis and their march through the city; the captured Ethiopians follow the army; Amonasro, Aida’s father, who signals his daughter not to reveal his identity of the king, is among them. Amneris places a laurel crown on the victorious commander’s head and the King promises to fulfill whatever he wishes. Amonasro presents himself to the King as an ordinary officer and appeals for clemency to his conquered people. Ramfis and the priests advise the King to show no mercy. Radamès also asks to overrule the death sentence of the prisoners to free them. The King fulfills his request, on the premise that Aida and her father alone shall be held, in token of peace. Then he declares Radames his successor and future husband of Princess Amneris.
The banks of the Nile
It is a beautiful moonlight night on the banks of the Nile. The priestess’ soft chanting is heard from the temple of Isis, where Ramfis and Amneris have entered to pray. Here Radames had bid Aida to meet him and she has come. She grieves on her frustrated dream of love and the beauties of her homeland never to be seen again. Suddenly Amonasro appears. He has fathomed Aida’s secret and divined that she is here to meet Radames. Invoking Aida’s sense of duty, he makes her agree to find out from Radames which route the Egyptian army will take to invade Ethiopia, and then hides.
Radames enters and talks to Aida about their future lives together, but she is well aware of Amneris’s power and that her vengeance would swiftly fall upon them both; so, he asks Radames to escape with her. After the little hesitation he accepts and tells her where the army is located. Amonasro reveals himself and his identity. Radames is horrified by what he has done. Amneris and the high priest, who have overheard all, come out of the temple. Aida begs Radames to follow them, but in vain.  Father and daughter disappear in darkness. Radames submits himself to Amneris and the priest as a traitor.
ACT 4
Scene 1. A hall in the King’s palace
Desperate Amneris tries to save Radames, but he accepts his punishment, being happy to know that Aida and her father have escaped. Accused of treason, desertion and abuse of the King’s trust, Radames refuses to defend himself and high priest and his court condemn him to death by being buried alive. In vain Amneris begs the priests to show him mercy; she curses the priests while Radames is taken away.
Scene 2. The lower part of the stage: the vault in the Temple of Vulcan; the upper part: interior of the temple itself.
The priests seal the vault in which Radames is entombed. He hopes that Aida is in a safer place and suddenly observes a moving object in the darkness, uttering his name with a familiar voice. It is Aida. She has hidden earlier in the vault to share Radames’ fate. They bid farewell to Earth - valley of sorrows and blissfully await the end. Amneris is mourning in the temple above them, praying to Isis for Radames’ soul.